Радев: България е най-заинтересована от бързия прогрес на Северна Македония
Европейската интеграция изисква устойчиви и необратими резултати в изграждането на добросъседски отношения на Балканите, каза още държавният глава

© ECONOMIC.BG / Президентство
Процесът на разширяване на Европейския съюз е външнополитически приоритет от над 10 години за страната ни и именно България е най-заинтересована от бързия прогрес на най-близката ни държава на Балканите. Постигането на напредък в процеса на европейска интеграция обаче следва да се основава на зачитането на човешките права и пълното изпълнение на Копенхагенските критерии за членство в съюза. Това каза държавният глава Румен Радев, който днес се срещна с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и министър-председателя на Португалия Антониу Коща, страната-ротационен председател на Съвета на ЕС.
Срещата се проведе по инициатива на председателя на Европейската комисия и португалския премиер преди извънредното заседание на Европейския съвет в Брюксел. Възможностите за постигането на напредък в приемането на преговорна рамка и започване на преговори за членство в Европейския съюз от страна на Република Северна Македония беше акцентът на срещата.
Европейската интеграция изисква устойчиви и необратими резултати в изграждането на добросъседски отношения на Балканите.“
Радев изтъква нуждата от позитивни примери в двустранните отношения между България и Република Северна Македония, както и от пряк и открит двустранен диалог за разрешаване на проблемите. Според него е добър знак предстоящото съвместно отбелязване на делото на светите братя Кирил и Методий от делегациите на България и Република Северна Македония в Рим.
Радев призова за политическа воля от страна на югозападната ни съседка за постигане на конкретни резултати по проблемните въпроси. Той каза още, че служебното правителство на България е готово да води активен диалог в тази насока. Президентът изтъкна, че всяко възможно решение за започване на преговори за членство в ЕС от Република Северна Македония ще бъде внимателно анализирано и съпоставено с Декларацията на българския парламент и Рамковата позиция на страната ни по разширяването на Европейския съюз и Процеса на стабилизиране и асоцииране от октомври 2019 г.