СЗО: Ваксините може да са по-малко ефективни срещу Омикрон
Експерти от фармацевтичната компания Moderna предупредиха, че е възможно едновременно инфектиране с двата най-нови щама на коронавируса

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Ваксините срещу COVID-19 може да са по-малко ефективни при новия вариант Омикрон, който също така носи по-висок риск от повторно заразяване, показват предварителни данни. Това съобщи Световната здравна организация (СЗО) в ежеседмичния си доклад, предаде Reuters.
Според организацията са необходими повече данни, за да се разбере до каква степен Омикрон може да избегне имунитета, получен от ваксините или от преболедуване.
В доклада на СЗО се посочва, че тази седмица за първи път, откакто Делта стана доминиращата форма на вируса през април, процентът на заразите с нея е намалял. Според учените това трябва да се тълкува предпазливо, тъй като е възможно държавите да извършват целенасочено секвениране за Омикрон и поради това да качват по-малко данни за всички останали варианти, включително Делта.
Въпреки това вариантът Делта все още е доминиращ, като на него се падат 99,2% от почти 880 хил. проби, събрани през последните 60 дни. Тенденцията обаче е към намаляване на дела на Алфа, Бета и Гама вариантите. От общия брой проби около 3755 - или 0,4% - са Омикрон, а от другите три проблемни варианта пробите са 401, по-малко от 0,1% всеки.
Междувременно експерти от фармацевтичната компания Moderna предупредиха, че потенциално е възможно едновременно инфектиране с двата най-нови щама на коронавируса - Омикрон и Делта, както и че има опасност при такива случаи двата щама да се комбинират и да доведат до нова и тежка мутация. Под заплаха от подобно двойно заразяване са хората с нисък имунитет, поясняват имунолози. При тях, за инфектиране е достатъчно излагане на минимален вирусен товар от двата вида, а в клетките им може да се появи „хибрид“, който ще има свойствата на двата щама.
Пол Бъртън, главният медицински специалист на американската компания Moderna съобщи публично за риска от поява на по-опасна разновидност при едновременна инфекция с Омикрон и Делта по време на заседание на Комитета по наука и технологии към Камарата на общините във Великобритания.
През следващите месеци тези два щама ще съществуват съвместно и Omicron... ще започне да заразява хората на фона на сложната ситуация с Delta. Това може да доведе до случаи, в които хората се заразяват с двата варианта, което позволява на тези вируси да се развиват и мутират. Тази ситуация буди опасения", казва той, цитиран от Express.
По думите на Бъртън данните, които учените са получили за Омикрон, към момента свидетелстват, че броят на хоспитализациите с новия щам е съпоставим с тези при вълната, причинена от Делта.
Припомняме, че щамът Омикрон беше открит в Южна Африка през ноември 2021 г. Според експерти този вариант на COVID-19 има 32 мутации. Пациенти, инфектирани с него вече са установени в над 77 страни. До момента официално е съобщен само един смъртен случай в света от новия вариант на коронавируса - на пациент във Великобритания.