Лъчезар Богданов: В казуса КТБ опасен е само политическият популизъм
Преувеличение е, че няма документи за 3,5 млрд. лв. кредити и 1,7 млрд. лв. капитал, казa пред Economic икономистът от Industry Watch
Призив към здрав разум

Информацията за липса на документите за 3,5 млрд. лв. раздадени кредити от Корпоративна търговска банка (КТБ) и изнесените 1,7 млрд. лв. от мажоритарния акционер Цветан Василев е силно преувеличена. Това коментира специално за агенция „Икономика” (Economic.bg) старшият икономист на Industry Watch Bulgaria Лъчезар Богданов относно днешния скандал с "източването" на КТБ.
Според него да се разгледат кредитни досиета за няколко милиарда лева дори „физически е невъзможно в толкова кратък срок”. „Ами, информацията е, че само за някои от тези кредити има недостигащи документи като говорим за кредитни досиета по тях. Нали се сещате за много документи, една камара от данни и документация за кредити. Така че, дайте да не правим спекулации, че за всички кредити няма информация – нали това са халета, може би, с хартия”, обясни той.
По думите на експерта не му изглежда като много правдоподобна и информацията на депутата на ГЕРБ и бивш министър на културата в кабинета „Борисов” Вежди Рашидов, според когото има сигнал за изнесени 1,7 млрд. лв. пари в кеш с личен самолет на председателя на надзорния съвет на КТБ Цветан Василев. „Мисля, че това е силно преувеличено”, каза той на въпроса дали е реално подобни суми да бъдат изнесени по този начин извън България.
Икономистът похвали действията на регулатора в лицето на Българска народна банка (БНБ) в казуса около КТБ: „Според мен да, те реагират адекватно в тази ситуация”. „Нали, има и известна асиметрия на информацията, аз разчитам че БНБ разполага с доста повече яснота по случая след проверките в КТБ и „Креди агрикол България”, поясни той.
Според него моделът, за който обяви тази сутрин управителят на БНБ Иван Искров за прехвърляне на всички активи на КТБ в банката „Креди агрикол България” е световна практика. „Този модел на разделяне на болното от здравото – това не е нещо уникално, тъй като редовно се прави в други държави в подобни ситуации. Това не е откривателство, като нечувана досега операция”, обясни той.
"Рисковете са само политически"
Експертът е на мнение, че в момента банковата система е овладяна, но винаги са налице са и политическите рискове. „Честно казано, за мен опасността винаги е била политическа, от това да има много популизъм за някои, които имат интерес да печелят от подобни кризи”, казва Богданов.
Според него обаче в случая с КТБ „към настоящия момент политиците събраха малко разум”: „Винаги ще има нужда о т политическа подкрепа в подобни кризисни ситуации”. „От кризи изобщо не можем да се предпазим – ако е имало някакви незаконни действия, то трябва да бъдат установени от съответните органи”, обяснява той.
Икономистът подчертава, че сега е важно да се оцени финансовата стабилност на държавата, с която все още разполага. „Важното е да имаме механизъм за реакция, да има резерви за подобни ситуации”, каза Лъчезар Богданов.
Според думите му „когато имаме стабилен механизъм и резерви”, то подобни непредвидими ситуации в банковия сектор е нормално да се разрешават бързо. „Ако сме фалиралата страна или полуфалирала страна с нестабилна финансова ситема, то може да има много по-тежки последствия”, обяснява той.
Лъчезар Богданов в този смисъл призова да се запазят ефективните инструменти за регулация в сектора. „За тези които питат защо ни е нисък дефицит и стабилен бюджет ето го отговора – има какви ли не непредвидими неща – кризи, може да има война или бедствие и винаги трябва да има резерв”, категоричен е той.
Според икономиста „в момента БНБ затова и се справя, защото не беше до изкоренена бюджетната дисциплина докрай”: „Въпреки че имаше подобни забежки на няколко пъти в последните години”.
Тезата му е, че направеното от БНБ, за да се овладее ситуацията около КТБ, „не се прави в една фалирала държава”. „В този случай нали не стана както във фалиралите страни като Кипър, Исландия или Гърция. Там държавите не можеха да го направят, защото нямаха дисциплина. Да припомним, че хората в Кипър загубиха част от влоговете си. Ние затова имаме и трябва да имаме бюджетната стабилност”, обяснява още Богданов.
Според него за да не се повтарят подобни ситуации и да няма проблеми при евентуални сътресения „трябва да пазим бюджетната стабилност и да имаме буфери, а хазната да има резерв за такива ситуации”. „Защото кой е застава зад такива резерви, кой го плаща? Те затова са изненадващи кризите и събитията, ако ги знаехме, можехме да ги предотвратим и единственият начин е да сме подготвени чрез съответна дисциплина”, обобщи по темата Лъчезар Богданов.