Новините от седмицата: България изостава все повече от Румъния; Плавен ръст за лихвите по ипотеките
Два от хидроагрегатите на ПАВЕЦ „Чаира“ са невъзстановими; Нов опит за търсене на нефт и газ в Черно море
© ECONOMIC.BG / БТА
Енергетика next generation: Накъде се е запътила България?
Дни преди професионалния празник на енергетиците, който се провежда последната неделя на месец юни, българската енергетика отново попадна под прицела на Европейската комисия. За пореден път страната ни беше призована да намали зависимостта си от изкопаеми горива и да ускори своя преход към чиста енергия.
Два от хидроагрегатите на ПАВЕЦ „Чаира“ са невъзстановими
Два от хидроагрегатите на авариралата ПАВЕЦ „Чаира“ няма да заработят в близките години и за подмяната им ще бъде обявена мащабна обществена поръчка. Информацията идва дни, след като процедурата за подмяна на турбината на Хидроагрегат 4 приключи неуспешно, тъй като не се появиха никакви оферти от кандидати. Economic.bg потърси за коментар възложителя – Национална електрическа компания (НЕК), която отказа подробности относно бъдещите действия.
Нов опит за търсене на нефт и газ в черноморския блок „Тервел“
Правителството обяви пореден конкурс за търсене и проучване на нефт и газ в „Блок 1-26 Хан Тервел“, в дълбоките води на Черно море. Производството е публикувано в Официалния вестник на ЕС, по решение на Министерския съвет за откриване на конкурсна процедура от 25 август 2023 г., но едва сега се поставя началото на неприсъствения конкурс, уточняват от Министерство на енергетиката.
Интервю | Лихвите по ипотечните заеми плавно ще нараснат до 2.8 – 2.9%
Носи ли ускорената кредитна активност рискове за банковата система, накъде ще се движат лихвите по ипотечните заеми тази година и какви тенденции се наблюдават в сегмента на ипотечното кредитиране обсъждаме с г-жа Пламена Тотева, директор пазар „Ипотечни кредити“ в Банка ДСК.
България изостава все повече от Румъния по стандарт на живот
България запазва за поредна година своето последно място в Европейския съюз по стандарт на покупателната способност. От данните на Евростат се вижда, че стойността на стоките и услугите, които българите могат да си позволят с доходите си, е 64% от средното за Европейския съюз ниво.
Дълг за плащане на пенсии? МВФ предупреждава за проблеми в България
Шестте парламентарни вота в последните три години доведоха до рязък ръст на пенсиите в България. Така през 2024 г. държавата се намира в ситуация, в която трябва да дофинансира системата с над 10 млрд. лв., или половината от нужната сума за покриване на пенсиите. А това представлява все по-голяма фискална тежест за държавата, която може би ще трябва да се покрива с вземането на нов дълг или отказването от други по-продуктивни разходи. Това посочва Международният валутен фонд (МВФ) в свой нов анализ, посветен на пенсионната система.
Търговците в България не знаят как да се подготвят за еврото
Търговците на нехранителни стоки в България масово не са подготвени за евентуалната смяна на валутата от лев в евро. Те имат нужда и от приета нормативна база, за да знаят какво и как да променят. Проучване на Асоциацията на търговците на нехранителни стоки в България показва, че половината от фирмите нямат достатъчно информация какви промени трябва да внедрят в компаниите си.
Инфлацията в България остава на 2 пункта от еврозоната (графика)
България продължава да се доближава до допустимия инфлационен критерий за влизане в еврозоната, но твърде бавно. Към края на месец май показателят остава на 2 пункта от допустимата цел. Това показват данните за средногодишната инфлация за периода юни 2023 – май 2024 г. на европейската статистическа служба Евростат.
„Предстоят предизвикателства“: Еврокомисията посочи слабостите на българската икономика
Европейската комисия отправи четири основни препоръки към България в посока повишаване на конкурентоспособността и устойчивостта на българската икономика. Всички те са част от редовния доклад на ЕК, част от Европейския семестър.
При нарушения инвеститори ще връщат държавната помощ на НАП
Инвеститорите, които получат държавна помощ по линия на сертификати за инвестиция Клас А и клас Б, но не изпълнят задълженията по договорите си, ще трябва да върнат средствата на държавата. Това гласят предложения за промени в Закона за насърчаване на инвестициите, изготвени от Министерство на иновациите и растежа и публикувани за обществено обсъждане.
МФ отменя реформите на Асен Василев при одита на евросредствата
Министерството на финансите отменя част от реформата на бившия финансов министър Асен Василев в агенцията, която одитира средствата от Европейския съюз. Ведомството е публикувало за обществено обсъждане проект на изменение на постановлението. Промените касаят изцяло това кой може да бъде директор на агенцията.
ВАС окончателно стопира реорганизацията на столичния бул. „Патриарх Евтимий“
Реорганизацията на бул. „Патриарх Евтимий“ трябва да бъде прекратена, реши окончателно Върховният административен съд. Магистратите оставят в сила разпореждането на Административен съд София – град от май месец тази година. Тогава той постанови, че не са спазени определени процедурни правила и че липсва актуален генерален план за организацията на движението.
Кабинетът отчуждава имоти за големи жп проекти на НКЖИ
Национална компания „Железопътна инфраструктура“ получава няколко имота в различни райони на страната, така че да бъдат задвижени някои от големите инфраструктурни жп проекти. Някои от терените се отчуждават, за да продължи модернизацията на жп направленията, а други се предоставят безвъзмездно. Решенията са взети на днешното заседание на служебния кабинет.
МЗ избра строителите на 6-те бази за медицинските хеликоптери
Министерството на здравеопазването (МЗ) избра изпълнителите, които трябва да изградят шестте оперативни бази в страната за новите медицински хеликоптери. Пет от базите – в София, Плевен, Сливен, Търговище и Монтана – ще се строят от един и същ изпълнител – консорциум, който участват две компании с опит в строителството и проектиране на пътища. Само тази в Пловдив ще се изпълнява от друга фирма.
OMV променя фокуса си и се ребрандира
Австрийската енергийна група OMV, която е представена с верига бензиностанции в България, се ребрандира. Компанията променя корпоративната си идентичност на всички пазари, на които оперира, а причината е промяната на стратегическия си фокус – към устойчивата енергия, устойчивата мобилност и устойчивият начин на живот.
„Хювефарма“ откри завод за производство на ваксини
„Хювефарма“ откри нов завод за производство на ветеринарни ваксини Разград, където се намира и един от заводите на дъщерната ѝ компания „Биовет“. Всъщност това е една от най-големите производствени фирми в България с над 70 години история, традиции и експертиза в областта на биотехнологиите.
Eldrive се разраства с 15 млн. евро инвестиция от ЕБВР
Водещият регионален оператор на точки за зареждане в България, Литва и Румъния – Eldrive – продължава да привлича инвестиции. Този път те идват от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), която е решила да вложи 15 милиона евро в Eldrive Holding GmbH.
„Нямаме време“: БРАИТ пак опитва да стане работодателска организация
На ход е петата индустриална революция, която има потенциала да трансформира до неузнаваемост не само икономиката и начина на живот на всички ни. България също така е на кръстопът и от вечно догонваща сега има шанс да се превърне в лидер – благодарение на силния си технологичен сектор и иновативния си потенциал. Стига обаче да хване вятъра на промяната.
Кой ще купи „Нова“ и Vivacom? Според Bloomberg оферти се чакат през юли
Инвестиционният фонд BC Partners, който държи контролния пакет акции в United Group, е поискал необвързващи оферти за източноевропейския си бизнес. Такива се очаква да дойдат през юли, а сред играчите, до които е изпратено запитване за интерес, фигурират собствениците на A1 и на Yettel. Това съобщиха пред Bloomberg хора, запознати с въпроса.
Нов къмпинг за 4 млн. лв. започна да се строи в „Белчин бани“
В курортен комплекс „Белчин бани“, край самоковското село Белчин, предстои да бъде изграден нов къмпинг. Той ще носи името „Поларис“ и се очаква да бъде готов след две години, каза за Economic.bg Соня Върбанова от „Енерджи делта“ ЕООД, инвеститор в проекта. Компанията е част от групата „Синергон холдинг“ АД.
Българската „Сирма Груп“ се разширява с придобиване в Румъния
Българският софтуерен разработчик „Сирма Груп Холдинг“ съобщи в петък, че се е съгласил да придобие 51% дял в румънската компания за разработка на софтуер RoWeb Development.
Постфактум КЗК благослови сделката между Спас Русев и „Булсатком“
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) функционира със свое собствено темпо – понякога нетипично бързо в контекста на тежестта на разглежданите сделки, друг път необяснимо бавно. Едно от последните ѝ решения, взето на 13 юни 2024 г., не просто идва година и половина след стартирането на производството, но и отразява отдавна несъществуваща действителност.
Sameday иска да придобие унгарски конкурент
Румънската куриерска компания Sameday, която оперира в България и Унгария, иска да придобие унгарската логистична фирма Furgefutar.hu. Това става ясно от подаденото заявление за одобрение на концентрацията в Комисия за защита на конкуренцията (КЗК).
София се изкачва в класацията за най-скъпите градове за чужденци
София се изкачи с шест места в класацията на Marcer за най-скъпите градове за чужденци. Българската столица заема 163-ро място от общо 226. Една позиция над нея е японският град Нагоя, който се срива с 48 места в класацията. На 164-то място, или с една позиция под София, пък е Лимасол, Кипър, който се изкачва с две позиции тази година.
Над 80% от българите не са ангажирани с работното си място
81% от служителите в България изпълняват работните си задължения, без да влагат усилие и енергия в тях. Съответно едва 19% се чувстват наистина ангажирани с компанията, в която работят, показват данни от проучването State of Global Workplace, изготвено от Gallup.
Тръгна програмата за саниране на блокове в Стара Загора, Кюстендил и Перник
Дългоочакваните милиони по Фонда за справедлив преход вече започват реално да достигат до засегнатите въглищни региони в България. Вчера, 18 юни, бе отворена първата процедура по програма "Развитие на регионите" 2021 – 2027, която е за енергийна ефективност на сгради. Средствата трябва да трансформират засегнатите от зеления преход райони – Стара Загора, Кюстендил, Перник и прилежащите общини към тях.
Малките и средни предприятия не бива да изостават в зеления преход
Малките и средни предприятия (МСП) имат нужда от повече информация и осведоменост за възможностите, които могат да получат от финансовите инструменти по Зелената сделка. Енергийната криза не успява да засегне тези бизнеси, които вече са приложили и усвоили зелени решения. Други обаче, които са изостанали в този процес, е трябвало да увеличат цените на основните стоки и услуги, за да продължат напред. Част от тях обаче вече са готови да започнат да действат и да усвоят зелената вълна.
Кои са трудностите пред затварянето на една въглищна мина?
Зеленият преход е огромно предизвикателство, но Словения е добър пример, въпреки че все още е във фазата на планиране. Това заяви Бощян Крайнц, директор на Енергийната агенция на региона Савинска, Шалешка и Корошка (Институт KSSENA) в Словения.
Европейските фондове компенсират последиците от зеления преход в България
България започна по-бавно своя зелен преход и има нужда да го ускори, а европейските фондове ще компенсират негативните последици от него. Това заяви Агнес Монфре, ръководител на отдела за политиката на сближаване в България, Унгария, Словения в Генерална дирекция „Регионална и селищна политика“ на Европейската комисия. Тя участва в уебинара „Разширяване на възможностите“, част от проекта „Преход на възможностите“, съфинансиран от Европейския съюз.
Столична гимназия изгражда Център за високи постижения за 3.4 млн. лв.
Пет нови лаборатории, ремонт на учебната топлоцентрала, оборудване на зала за обучение с модерни технологии. Това са част от дейностите, които планира столичната Професионалната гимназия по транспорт и енергетика „Хенри Форд“ (ПГТЕ). Крайната цел е създаването на Център за високи постижения по екотранспорт и енергетика, в който ще бъдат инвестирани над 3.4 млн. лв., осигурени от Националния план за възстановяване и устойчивост, съобщават от пресцентъра на МОН.
Нискотарифната авиокомпания Lufthansa City Airlines ще лети до България
Новата нискотарифна авиокомпания Lufthansa City Airlines ще извърши първия си полет на 26 юни. Фокусът ѝ е върху осъществяването на свързващи полети за компанията майка от основните ѝ центрове във Франкфурт и Мюнхен.