Новините от седмицата: АПИ се разбърза с ремонтите; Митата на Тръмп и ефектът върху България
Депутатите одобриха мащабни промени в Закона за движение по пътищата; Българската индустрия потъва повече с всеки следващ месец

НАП затяга контрола върху търговията с торове, автомобили и строителни материали
Националната агенция по приходите (НАП) допълва списъка със стоки с висок фискален риск и от 1 май в него вече влизат торовете, строителните материали и леките автомобили. Т.е. приходната агенция е установила, че при тях има високо ниво на данъчни измами и се налага допълнителен контрол.
Желязков разпореди мащабна акция срещу складовете за алкохол и цигари
Четири държавни структури, включително Агенция „Митници“, Националната агенция за приходите (НАП), МВР и ДАНС, започват мащабен мониторинг в данъчните складове и обектите за търговия на едро с акцизни стоки. Акцията, в която ще се включат 5000 служители на приходните и силовите структури, е по разпореждане на министър-председателя Росен Желязков, съобщи пресслужбата на Министерския съвет в петък.
Депутатите одобриха мащабни промени в Закона за движение по пътищата
Тол камерите ще засичат средна скорост, а технически преглед няма да може да се мине, ако има неплатени глоби. Това са две промени в Закона за движение по пътищата, които бяха приети в петък на първо четене в зала. Друго важно е, че максималната скорост по магистралите в България пада до 130 км/ч от сегашните 140 км/ч.
Изведнъж се оказа, че пътят Мездра – Лютидол може да бъде пуснат през юни
Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до края на юни тази година ще бъде пуснатo движението по скоростния път Мездра – Ботевград. Това съобщи министърът на регионалното развитие Иван Иванов по време на инспекция на строителните дейности.
Износът на България пада с още 1% през февруари
Общата стойност на българския износ за първите два месеца на 2025 г. изостава с 1.7% спрямо същия период на 2024 г. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ). Спадът в продажбите е отчетен както в посока държавите от ЕС, така и към трети страни.
България и Гърция са обсъдили разширяването на газовата връзка
Енергийният министър Жечо Станков и гръцкият му колега Ставрос Папаставру са обсъдили увеличаването на капацитета на интерконектора IGB от 3.3 на 5 млрд. куб. м. Двамата се срещнаха в рамките на десетото издание на Делфийския икономически форум в Гърция.
Българската индустрия потъва повече с всеки следващ месец
Индексът на промишленото производство в България намалява през февруари с 0.7% на месечна и с 4.6% на годишна база. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ), публикувани в четвъртък.
Fitch повиши прогнозата за икономиката на България през 2025 г.
Международната агенция Fitch Ratings повиши прогнозата си за растежа на българския брутен вътрешен продукт (БВП). Новата оценка е за 3.1% за 2025 г., докато в октомврийския доклад беше записан 2.5% растеж. Ревизията е направена заради доброто представяне на икономиката през 2024 г. и подобрената вътрешна политическа ситуация, казват от Министерството на финансите.
Концесионерът ще инвестира още 100 млн. лв. в Летище Бургас
Допълнителни 100 млн. лв. ще бъдат инвестирани в Летище Бургас до края на 2026 г. Това съобщи „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД – концесионер на двата черноморски аеропорта. Основната част от тази сума е предназначена за цялостна рехабилитация на пистата, което е предвидено в концесионния договор и генералния план, а отлагането ѝ би довело до недопустим риск за безопасността, казва компанията.
Левон Хампарцумян ще говори за предприемачество в Стара Загора
Популярният банкер Левон Хампарцумян ще участва като лектор в семинара „Възможности за предприемачество в Стара Загора“. Човекът, който в продължение на две десетилетия управляваше най-голямата банка в България, на 15 април ще разкаже пред настоящи и бъдещи предприемачи в града на липите за възможностите, които предоставят икономическата трансформация на региона и по-задълбочената европейска интеграция.
Къде ще отидат 3-те милиарда лева на София през 2025 г.
Проектобюджетът на Столична община за 2025 г. е обявен за обществено обсъждане и възлиза на 2.84 млрд. лв. Това е с около 210 млн. лв. повече спрямо миналата година. Около 640 млн. лв. са предвидени за капиталови инвестиции. Основните приоритети включват разширяване на метрото, инвестиции в образователна инфраструктура и подобрения в градската среда.
Все повече са хотелите и ресторантите, но няма кой да работи там
През последните 5 години (2019 – 2024 г.) броят на заетите в сектор „Хотелиерство и ресторантьорство" в България е намалял с близо 20% – от 182.6 хил. до 147.5 хил. души. За същия период броят на местата за настаняване е нараснал с 10.5%, а реализираните нощувки са се увеличили с 1.8%.
Fact-check | Наистина ли ЕК плаща на НПО да лобират за Зелената сделка?
През последните седмици въпросите за финансирането на неправителствени организации (НПО) отново излязоха на преден план в Европейския парламент. Този дебат датира от 2017 г., но тази година консервативните законодатели прекараха голяма част от дебатите, обвинявайки Европейската комисия, че плаща на екологични активисти да лобират дискретно от нейно име в полза на Зелената сделка.
Засичането на средна скорост от тол камерите мина първо четене в комисия
Парламентарната комисия по транспорт и съобщения одобри на първо четене пакет от законопроекти, сред които ключово място заема регламентирането на нарушенията, свързани със засичането на средна скорост от камерите на тол системата, предава БТА.
Еднодневната винетка си пробива път в България
Регионалната комисия в Народното събрание прие на първо четене три законопроекта, свързани с промени в Закона за пътищата, като един от тях въвежда еднодневна винетка. Предложението е част от законопроект, внесен от Министерския съвет, който цели да транспонира европейски директиви и да подобри гъвкавостта при ползването на платената пътна мрежа.
„Противоречива картина“: Бизнесът се лута в оценката си за еврото
Близо една трета от българските фирми са на мнение, че въвеждането на еврото няма да се отрази върху тяхната дейност. По-конкретно, това са 27% от анкетираните общо 800 разнообразни по големина предприятия, включени в Бизнес барометъра на Университета за национално и световно стопанство (УНСС).
Държавата спешно размразява мегапоръчката за основни ремонти на пътища
Започва работа по първата отсечка от общо 36-те идентифицирани като рискови. Това съобщи регионалният министър Иван Иванов след заседанието на Министерски съвет в сряда. Става въпрос за участък край Български извор, където ще се поставят хоризонтална маркировка и разделителни колчета.
Два „бушона“ ще гръмнат, за да оцелее шефът на АПИ
Министърът на регионалното развитие Иван Иванов иска оставките на директор на дирекция и на началник на отдел. Министърът от квотата на БСП обаче не търси отговорност от председателя на Пътната агенция инж. Йордан Вълчев.
Митата на Тръмп пращат цената на iPhone над 6000 лв.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп се похвали, че „работните места и фабриките ще се върнат с рев“. Изказването му идва на фона на пазарната паника и прогнозите за тежка рецесия, които са предизвикани от безпрецедентните мита, наложени почти на всички държави по света по време на обръщението си в т.нар. от него „Ден на освобождението“.
Желязков: Еврото е шанс да изсветлим десетки милиарди недекларирани левове
Министър-председателят Росен Желязков отново изтъкна, че една от основните цели на правителството е борбата със сивата икономика, на чието изсветляване държавата ще разчита, за да събере повече постъпления. Той говори след съвместното заседание, на което се обсъждаше пътната безопасност в страната.
Правителството обеща вече наистина да вземе мерки срещу войната по пътищата
Кабинетът се заема с пътната безопасност в страната. Това беше лайтмотивът по време на междуведомственото заседание, свикано по повод тежкия пътен инцидент край селата Радомирци и Телиш, при който загина 12-годишно момиче. За събота се организира мащабен протест срещу правителството заради бездействието на държавата по повод войната по пътищата.
Дянков заговори за отлагане на еврозоната – за 2027 г. или след това
Малко вероятно е България да влезе в еврозоната на 1 януари 2026 г. Това може да стане в началото на 2027 г. или по-нататък. За това предупреди наскоро избраният председател на Фискалния съвет Симеон Дянков в интервю за БНР.
Първият голям заем за годината: Държавата изтегли 500 млн. лв.
Министерството на финансите (МФ) изтегли първия за годината заем в размер 500 млн. лв. В понеделник беше преотворена емисия 3-годишни държавни ценни книжа (ДКЦ), деноминирана в лева, с падеж 22.01.2028 г. и годишен лихвен купон 2.75%.
Митата на Тръмп: Засега не се очаква сериозен удар по българската икономика
Наложените по-високи вносни мита за Европа от администрацията на американския президент Доналд Тръмп няма да имат значителен негативен ефект върху българския износ и икономика. В най-лошия случай забавянето на икономическия растеж за тази година ще е 0.5 – 1 процентен пункт.
„Не ни е известно“: Държавните магазини ще имат неясен ефект върху конкуренцията
Държавната верига хранителни магазини с преобладаващи български стоки ще има неясен ефект върху конкуренцията на пазара в страната. При прокарването на предложението и одобряването му в окончателните текстове на Бюджет 2025 депутатите не са се допитали до Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), за да го съгласуват или да разберат дали то е в съответствие с европейските изисквания за защита на конкуренцията.
Транспортният министър ще преструктурира „БДЖ – Товарни превози“
Започва сериозно преструктуриране на „БДЖ-Товарни превози“, което включва намаляване на разходите и анализ на всички тарифи за превоз на товари, съобщи транспортният министър Гроздан Караджов. Данните за миналата година сочат, че оборотът на държавното дружество е 140 млн. лв., а просрочените задължения са в размер на 33 млн. лв. Според министъра всеки частен субект би обявил дружество с такива финансови резултати в неплатежоспособност.
АПИ спря 18.5-милионния търг за следене на пътния трафик
Търгът за изграждане, внедряване и поддръжка на система за проследяване и анализ на трафика по пътищата в страната е временно стопиран. Процедурата с прогнозна стойност от 18.5 млн. лв. без ДДС бе стартирана в средата на февруари, като дори двама участници подадоха оферти. Паралелно с това обаче постъпи жалба в Комисията за защита на конкуренцията с мотив за незаконосъобразност и дискриминационни условия.