Новини от седмицата: Кой е новият хит на имотния пазар?; Българска компания прави фурор в Европа
„Булгаргаз“ предлага още по-голямо поевтиняване на газа за февруари; Брюксел стартира наказателни процедури срещу България

Снимка: Economic.bg/Архив
Напълно готови жилища – новият хит на българския пазар
Пазарът на жилища в България поема в нова посока. И тук не говорим за ценовите нива, а за промяна както в предпочитанията на купувачите, така и в проектите на инвеститорите. След като Economic.bg вече съобщи за тенденцията Build To Rent – сгради, които са построени специално за отдаване под наем. Сега от бранша съобщават за друга тенденция – масово се търсят и продават напълно готови жилища.
Лихвите по жилищните кредити в България се вдигнаха до 1-годишен връх
Лихвите по жилищните кредити обърнаха посоката си от края на лятото насам и така към края на 2022 г. те се вдигнаха до едногодишен връх. Към края на годината ръст в лихвените проценти се наблюдава както при всички видове кредити, така и при всички видове депозити, макар и те да са малки в диапазона 0.1 – 0.3 пункта за последното тримесечие.
Коя е българската Ampeco, получила $13 милиона от фонд на BMW
Решението на играч от ранга на BMW да вложи милиони в малко позната и все още прохождаща компания несъмнено насочва прожекторите към втората. А когато тя се окаже българска, интересът скача многократно. Такъв е сюжетът със стартъпа Ampeco, който тази седмица влезе в медийните заглавия с новината, че е привлякъл 13 млн. долара от BMW i Ventures – звеното за рисков капитал на автомобилния гигант BMW Group.
„Булгаргаз“ предлага още по-голямо поевтиняване на газа за февруари
Природният газ в България вероятно ще поевтинее повече от предварителната прогноза и спадът на цената през февруари ще доближи 30%. Това стана ясно от думите на директора на обществения газов доставчик „Булгаргаз“ Деница Златева по време на открито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Брюксел стартира наказателни процедури срещу България
Европейската комисия започна производство за установяване на нарушение срещу България заради компенсациите за горивата. Според Брюксел въведената от кабинета „Петков“ мярка противоречи на разпоредбите за вътрешния пазар, тъй като води до по-ниска цена на горивата само за собствениците на превозни средства, регистрирани в България.
Fitch очаква инфлацията да отложи влизането на България в еврозоната
Високата инфлация е основната пречка пред присъединяването на България към еврозоната и финализирането на този процес вероятно ще бъде отложено за след 2024 г. Това пише в своя анализ рейтинговата агенция Fitch Ratings.
НАП иска от работодателите нови данни за изплатените доходи
Националната агенция за приходите вече ще изисква от работодателите да подадат информация и за изплатените от тях необлагаеми доходи през изминалата 2022 г. Това трябва да се случи с подаването на справката на работодателите по линия на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, на база на която приходната агенция пуска автоматично попълнените данъчни декларации през март. Работодателите трябва да подадат справката в срок до 28 февруари.
МФ дава близо 100 хил. лв. за сайта за еврото
Министерството на финансите ще даде около 100 хил. лв. за създаването на интернет страницата за информиране на гражданите по въпросите за въвеждане на еврото в България. Със задачата се е заела държавната компания „Информационно обслужване“. Това става ясно от отговор на финансовото министерство на въпрос на Economic.bg, изпратен по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ).
Основаната от българин Sunotec прави фурор на соларния пазар в Европа
Основаната от българина Калоян Величков компания Sunotec успя да влезе ударно на пазара в Европа и да изгради няколко големи соларни проекта. Базираната в София и Мюнхен компания развива дейност в почти цяла Европа, като изминалата 2022 г. се оказва най-успешната в историята ѝ . Това е благодарение на соларния бум в целия континент, който пък е подхранван от несигурността около енергийните доставки и тяхното поскъпване.
Учителите искат поне 20% увеличение на заплатите
След пандемията от COVID-19, сътресенията в политическия живот на България и нарастващата инфлация, образователната система е поредната, която започна да се задъхва. На преден план отново излязоха теми и проблеми, които не търпят отлагане и за които трябва да се търсят навременни решения, ако не искаме да стане твърде късно.
По пътя към суперприложението: Viber пуска бизнес профили за компании
Компаниите вече могат да си направят бизнес профил в платформата за разговори и съобщения Viber. Новият продукт бе представен официално днес и е част от стратегията на технологичния играч да създаде суперприложение.
Пари от Европа: по какви програми може да кандидатства бизнесът през 2023 г.
По програми за близо 2 млрд. лв. ще може да кандидатства българският бизнес през 2023 г. Повечето от тях ще бъдат отворени за кандидатстване още в началото на годината, така че средствата да бъдат изплатени в рамките на няколко месеца. Повечето от схемите идват по линия на Плана за възстановяване и устойчивост, а няколко от тях – по новите оперативни програми, които в края на миналата година бяха окончателно одобрени от Европейската комисия.
Плащат ли университети тока си с парите за увеличение на заплатите?
Вместо да увеличат заплатите на университетските преподаватели с предоставените им за целта допълнителни средства от държавата, някои висши училища са пренасочили съответните суми за ток, вода и горива. За това алармира синдикат "Висше образование и наука" (ВОН) към КНСБ, който на 10 януари внесе в МОН и в Народното събрание искане за проверка как се изпълняват предвидените в Бюджет 2022 г. разходи за увеличение на възнагражденията на академичния състав в държавните висши училища.
Газовата сделка между „Булгаргаз” и Botas нарушава пазарните принципи
Газовото споразумение между България и Турция за достъп на страната ни до съседната газова мрежа е потенциално дискриминиращо потребителите на газ. Това е позицията на Европейската федерация на търговците на енергия (EFET), цитирана от най-големия сайт, отразяващ пазара на нефтохимически продукти в света – ICIS.
Френската Serta разширява завода в Кърджали с 15 млн. лв.
Дъщерното дружество на френската компания Serta Group отново разшири капацитета на завода си за производство на хидравлични цилиндри в Кърджали. Новото производство, в което „Серта България“ е вложила допълнителни 15 млн. лв., беше открито от министъра на икономиката и индустрията Никола Стоянов. Това е третото разширение на предприятието, което ще разкрие 100 нови работни места.
НКЖИ злоупотребява с господстващо положение на жп пазара
Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) злоупотребява с господстващото си положение на жп пазара и така нарушава конкуренцията при превоза на товари. Освен това поставя „БДЖ-Товарни превози“ (БДЖ ТП) в по-привилегирована позиция спрямо останалите превозвачи.
За година хората и фирмите в България спестиха рекордните 14 млрд. лв.
В рамките на изминалата година, белязана от най-високата инфлация в България от 24 години насам, фирмите и домакинствата успяха да спестят рекордните 14 млрд. лв. в банките. Въпреки натиска върху бюджетите от поскъпването на живота и ниските лихвени проценти, бизнесът в България е натрупал малко над 8 млрд. лв., а домакинствата – 5.5 млрд. лв. спестявания.
Новите помощи за горивата ще се забавят поне до март
Компенсациите за високите цени на горивата за гражданите ще се забавят поне до месец март тази година. Това стана ясно от изказване на министъра на икономиката и индустрията Никола Стоянов в Кърджали, цитиран от БТА.
Радев обяви датата на предсрочните парламентарни избори
Президентът Румен Радев обяви, че предсрочните парламентарни избори ще се проведат на 2 април 2023 г. С указ държавният глава ще разпусне 48-ото Народно събрание на 3 февруари.
Пари за солари на покрива – всичко за процедурата
Близо 60 млн. лева ще тръгнат съвсем скоро към домакинствата, които искат да изградят слънчеви панели за собствени нужди или да си закупят соларни бойлери. Вчера, 23 януари, приключи общественото обсъждане на поръчката и средствата по Плана за възстановяване трябва да започнат да се изплащат от началото на следващия месец.
Целта на градския транспорт е да се развива по поръчка на софиянци
Какво обаче се крие зад транспортната схема на града? Какви иновации може да очакват столичани, защо валидациите са толкова важни за компанията, как разписанията могат да бъдат оптимизирани, как се използват анонимните данни от мобилните оператори и каква информация се събира от камерите в градския транспорт. За всичко това екипът на Economic.bg разговаря с Павел Чолаков, проектен мениджър в компанията CNS и изп. директор на Theoremus - компанията, която подпомага в софтуерните разработки на интегрираната система за градски транспорт на София.