Новините от седмицата: Петкова разчита на феноменални приходи; Какво става с IT пазара
ТЕЦ „КонтурГлобал“ отново съкращава работници и още

© ECONOMIC.BG / БТА
Теменужка Петкова също залага съмнително големи приходи в бюджета си
Министърът на финансите Теменужка Петкова спази обещанието си и представи проект на бюджет за 2025 г. с до 3% дефицит (6.4 млрд. лв.) по Консолидираната фискална програма. Освен това, според данните в Средносрочната бюджетна прогноза, той ще намалява и през 2028 г. трябва да слезе до 2.2%.
„Напълно невъзможен“: Петкова разчита на феноменален ръст на ДДС приходите
Кабинетът „Желязков“ ще разчита на „феноменален“ ръст на данъчните постъпления, за да попълни „дупката“ в държавния бюджет. Премиерът Росен Желязков вече обяви, че годината започва с 10 млрд. лв. бюджетен дефицит, който трябва да се пълни някак. А някои експерти вече изразиха мнение, че прехвърлените разходи от миналата за тази година дори могат да спънат България по пътя ѝ към еврозоната.
Кои са министерствата с между 60 и 100% увеличени разходи за 2025 г. (графики)
Министерството на финансите (МФ) запази амбициозните увеличения на министерските бюджети в проекта за 2025 г., „черновата“ за които първо бе представена от служебното правителство на премиера Димитър Главчев.
Желязков: Започваме 2025 г. с дефицит от 10 млрд. лева
Проектобюджетът за 2025 г. е изготвен в условия на сериозни финансови предизвикателства, включително необходимостта от покриване на значителни задължения, натрупани през предходните години. Това каза министър-председателят Росен Желязков в началото на редовното правителствено заседание в сряда.
„Обезкървяване“ на енергетиката: Петкова прибира целия дивидент на енергийните компании
Държавните компании ще внасят 100% от печалбата си в държавния бюджет до 2028 г., включително. Това е записано в Средносрочната бюджетна прогноза, публикувана от Министерството на финансите заедно с проектобюджета за 2025 г. Решението на финансовия министър Теменужка Петкова повтаря действията на Асен Василев, който в предишните три години правеше бюджетите на държавата, и прибираше целия дивидент на енергийните компании, които реално са основните потърпевши.
Цените на винетките и тол таксите скачат
Правителството на Росен Желязков планира от тази година да повиши цените на тол таксите и винетките. Това се вижда от проектобюджета за 2025 г., изготвен от финансовия министър Теменужка Петкова. От по-високото таксуване на товарния трафик се очакват 200 млн. лв. повече приходи. От по-скъпите винетки, от друга страна, се чакат допълнителни 12.4 млн. лв.
По-високи концесионни такси за добивните компании и Летище София
Коалиционното правителство на Росен Желязков залага повишаване на концесионните такси за добивните компании в България. Също така в Средносрочната бюджетна прогноза за периода 2025 – 2028 г. е записано, че концесионерът на Летище София – „СОФ Кънект“ – ще трябва да започне да плаща концесионната си такса, въпреки че Росен Желязков като транспортен министър през пролетта на 2021 г. я отложи за 10 години.
Правителството вдига максималния осигурителен доход
Максималният осигурителен праг ще бъде увеличаван постепенно в следващите 4 години и през 2028 г. ще надхвърли 5000 лв. Това е заложено в средносрочната бюджетна програма, изготвена от екипа на финансовия министър Теменужка Петкова. За 2025 г. е планирано той да нарасне с 380 лв. до 4 130 лв.
НОИ скоростно одобри 9% увеличение на пенсиите от 1 юли
Надзорният съвет на Националния осигурителен институт (НОИ) е разгледал и одобрил вдигането на всички пенсии – независимо дали минимални или максимални – с 8.6% от 1 юли. Управителят на Института Ивайло Иванов е подписал широкото прилагане на т.нар. „швейцарско правило“, без да има изключения.
БНБ ще преведе на бюджета 800 млн. лв.
Общият размер на вноската, която Българската народна банка (БНБ) ще направи към държавния бюджет през 2025 г., е близо 800 млн. лв. В блиц интервю за БТА гуверньорът на централната банка Димитър Радев заяви, че 550 млн. лв. от тези средства са от печалбата на БНБ, а останалата – лихвени плащания към бюджета.
Economic.bg търси банката на доволните клиенти в България
Коя е банката, която прави клиентите доволни. Това е въпросът в анкетата на Economic.bg, която ще бъде активна до края на месец февруари. Търсим от читателите отговор коя банка се грижи най-добре за тях, предоставя най-добро обслужване и условия и печели клиентите.
Справедливият преход в Стара Загора – предизвикателства и възможности
„Бранд Медия България“ в партньорство с Агенция за регионално икономическо развитие – Стара Загора и център „Европа Директно“ – Стара Загора има удоволствието да обяви, че регистрацията за международната конференция „Справедлив преход в Стара Загора“ е отворена. Събитието ще се проведе на 12-ти март 2025 г. в хотел „Верея“, град Стара Загора.
ТЕЦ „КонтурГлобал“ отново съкращава работници
ТЕЦ „КонтурГлобал Марица-Изток“ 3 е изпратила предизвестие за съкращаване на 130 служители, тъй като ще спре да работи в края на март. Това заяви пред БНР-Стара Загора изпълнителният директор на дружеството Васил Щонов.
Въглищните градове на Румъния: от минна индустрия до Долина на роботиката
Пет десетилетия след пика на разцвета на миньорските градове в Долината Жиу, област Хунедоара, въглищните мини достигат последните си години живот. Разположена в Югозападна Румъния, долината е пълна с находища на въглища и минният сектор е бил най-важната индустрия в региона. 14 мини и няколко завода работят във въглищния басейн с дължина около 40 километра, който включва районите на Лонеа, Петрила и Петрошани в източната част на долината и Аниноаса, Вулкан, Лупени и Урикани в западната част.
Тръгна процедурата за лиценз на 8-и блок в АЕЦ „Козлодуй“
Проектната компания „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ официално е подала заявление за лицензиране на площадката за изграждан не 8-ми блок в АЕЦ „Козлодуй“. Агенцията за ядрено регулиране (АЯР), която трябва да издаде разрешението, съобщи, че към заявлението са приложени документи, които ще бъдат предмет на преглед и оценка за съответствие с изискванията на Закон за безопасно използване на ядрената енергия и наредбите по неговото прилагане.
Държавата не иска да национализира „Лукойл Нефтохим“
Държавата в лицето на новото правителство не иска да национализира рафинерията на „Лукойл Нефтохим“ в Бургас, както и веригата бензиностанции на руската енергийна компания в България. Това стана ясно от изказване на заместник-министъра на енергетиката Георги Самандов в парламента на предложение на МЕЧ за национализацията им.
Израелската NewMed Energy получи право да търси нефт и газ край Варна
OMV Petrom прехвърли половината от правата за проучването на нефт и газ в „Блок 1-21 Хан Аспарух“ край Варна на израелската NewMed Energy Balkan. В сряда Министерският съвет разреши на „Нюмед Енерджи Балкан Лимитид“ да придобие 50% от правата и задълженията по разрешението на „ОМВ Офшор България“ ГмБХ – Австрия.
Окончателно: ЕРП-тата ще платят държавната помощ на останалите без ток по Коледа
Окончателно останалите без ток по Коледа домакинства ще получат компенсации от държавата, която пък после ще си ги върне от електроразпределителните дружества. Парламентът прие специалния законопроект в сряда, след като той мина на обсъждане в ресорна комисия предишните дни.
Какво е мястото на водорода в бъдещия енергиен микс на Европа?
Включването на водорода в микса заедно с други енергийни източници все още не се случва, защото е нова идея, но съществуват инициативи в тази посока в Европа. Това заяви Никола Делев от „Булгартрансгаз“ ЕАД по време на четвъртото издание на ESG&FRIENDS 2025.
Елън Уасилина: Светът има нужда от ново поколение лидери
Светът има нужда от ново поколение лидери – устойчиви лидери. Това заяви по време на четвъртото издание на ESG&FRIENDS 2025 специалният гост – лектор на форума Елън Уасилина. Конференцията, организирана от първата специализирана медия за популяризиране на ESG в България ESGnews.bg, се проведе в хотел Хилтън София.
Темата за устойчивостта трябва да бъде вкарана в училищата
Темата за устойчивостта и кръговата икономика трябва да бъде вкарана в училищната система. Такова мнение изрази по време на четвъртото издание на ESG&FRIENDS 2025 Денимир Димитров, основател на Zero Waste – компания, която цели да превърне отпадъците в ресурси чрез способите на кръговата икономика.
ВАС потвърди окончателно придобиването на „Булсатком“ от United Group
Върховният административен съд (ВАС) потвърди решението на Административен съд София-област, с което се разрешава придобиването на телевизионния доставчик „Булсатком“ от собственика на Vivacom – United Group.
IT пазарът в България: Кандидати много, свободните позиции – не
Горещият до неотдавна IT пазар на труда сякаш изстива все повече. На фона на забавянето на ръста му се наблюдава и логичното следствие – свободните позиции за работа намаляват. Въпреки това интересът към професиите в бранша не секва, а дори напротив – кандидатите за работа се увеличават.
Образование в криза: Високи заплати за учителите, ниски резултати за учениците
Осигурителният доход на учителите в България нараства колосално – с 200% за последните 10 години. Същевременно обаче резултатите на българските ученици продължават да са ниски. Според данните на Националния осигурителен институт (НОИ) осигурителният доход на педагозите през 2014 г. е бил 826.10 лв. През 2024 г. той е вече 2535.06 лв., което е с 207% повече. За същия период средният успех на зрелостниците по задължителната матура по предмета „Български език и литература“ остава около Добър 4, сочат статистиките на просветното ведомство.
Образованието е ключово за създаването на AI грамотност
Образованието е ключово за създаването на грамотност по отношение на изкуствения интелект. Такова мнение изрази проф. Ана Оливейра от Университета „Лусофона“ в Португалия по време на дискусията „AI Literacy in the Places of Good Health and Well-Being“ („AI грамотност в местата за добро здраве и благополучие“), която се проведе тази седмица в Европейския парламент в Брюксел.
Законът за изкуствения интелект е само началото: Нужна е повече AI грамотност в Европа
Законът за изкуствения интелект (AI Act) насърчава AI грамотността по всички възможни начини, но той е само началната крачка. Това каза евродепутатът от групата на социалдемократите S&D Брандо Бенифей по време на дискусията „AI Literacy in the Places of Good Health and Well-Being“ („AI грамотност в местата за добро здраве и благополучие“), която се проведе тази седмица в Европейския парламент в Брюксел.
Подкаст | Какви са минералните богатства на Гренландия, които Тръмп преследва
Интересът на САЩ да купи Гренландия със сигурност отчасти се дължи на потенциала на острова от критични суровини и редкоземни елементи, ключови за работата на редица индустрии. Това разказва доц. д-р Светослав Георгиев, директор на Геологическия институт към Българската академия на науките, в новия епизод на подкаста на Economic.bg „Едно наум“.
Транспортното министерство подготвя концесията на Летище Пловдив
Министерство на транспорта и съобщенията планира процедура по отдаването на концесия на Летище Пловдив, което е изцяло собственост на българската държава от лятото на 2024 г. Това стана ясно на среща между ресорния министър Гроздан Караджов с авиационната индустрия.
Архитектът с мисия да преобрази старите сгради в България
Изоставени, но не и забравени – архитектурните съкровища на България могат да заживеят нов живот благодарение на инициативата на Даниела Бютюнева. Младата архитектка, основателка на 2x22studio-architecture, се заема с амбициозната мисия да възроди запуснати сгради с културна и историческа стойност, вдъхвайки им нов живот.
Commerzbank наема служители в България, докато съкращава в Германия
Германската банка Commerzbank AG планира да увеличи броя на служителите в IT хъба си в България, съобщава Bloomberg. Разширяването на екипите на гиганта ще има и на други локации – като Чехия и Малайзия. За сметка на това в родната Германия се готвят съкращения.
„Децата на Бендида“: Българският детски филм с огромна кауза
Всеки е капитан на собствената си съдба! Това послание отправят основателите на детска актьорска школа „Калпазани“ Албена Вангелова и Любо Ангелов със създаването на детския пълнометражен филм „Децата на Бендида“.