Вечерни новини: Цените на имотите преди и сега; Фед изненадан от инфлацията
Bloomberg: България е слабото звено, което Путин може да използва и още акценти от деня

Снимка: Красимир Свраков
Какво се случи на имотния пазар в България за 12 години?
През последните две години икономиката в световен мащаб се сблъска с няколко кризи, които настъпиха една след друга. От една страна, избухна COVID пандемията, която блокира всички производства и спря развитието на много сектори. След затихването на здравната криза избухна руската война в Украйна. Инфлацията на свой ред пък не спира да расте.
Фед е изненадан от инфлацията – предстоят големи лихвени увеличения
Служителите на Федералния резерв са изненадани от темповете на инфлацията и поради това са посочили на последното си заседание, че очакват по-високите лихвени проценти да останат в сила, докато цените се понижат. Това става ясно от протокола, публикуван в сряда, от заседанието на Комитета по отворения пазар (FOMC) през септември, цитиран от CNBC.
Bloomberg: България е слабото звено, което Путин може да използва
Политическата безизходица даде на българския президент Румен Радев необичайно голяма власт, което представлява риск за западните усилия да накажат руския президент Владимир Путин заради нахлуването му Украйна, пише в свой анализ Bloomberg.
Кабинетът готви енергийни компенсации за домакинствата и бизнеса
Служебният кабинет подготвя енергийни компенсации за домакинствата и бизнеса. За целта е разработен механизъм за тяхното финансиране в проект на закон за прилагане на европейския регламент за справяне с високите цени на енергията. Това заяви вицепремиерът по икономическите въпроси и министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев на заседание на Кризисния щаб по енергетика.
Dundee доби 13% повече злато от „Челопеч“
Канадската златодобивна компания Dundee Precious Metals обяви поредни силни производствени резултати от двете си мини за добив на злато и мед в България – „Ада тепе“ и „Челопеч“. За третото тримесечие на тази година от двете находища е обработена по-малко по обем руда, но добитото злато от „Челопеч“ значително изпреварва резултата от третото тримесечие на миналата година.
Подводни кабели и енергетика – хоризонтът пред САЩ и България се отваря
За стратегическото географско положение на България се говори от години. Отдавна транспортните коридори, минаващи оттук – а оттам и добрата физическа инфраструктура – са приоритет. Сега обаче фокусът на внимание се измества към цифровата свързаност. И именно това е едно от потенциалните полета на сътрудничество между българския и американския бизнес, заедно с енергетиката.
„Лукойл Нефтохим“ има разрешение да работи въпреки санкциите
Служебното правителство е позволило на „Лукойл Нефтохим Бургас“ да продължи да използва пристанищния терминал „Росенец“. Това се случи въпреки че вече са в сила европейските санкции, които забраняват предоставяне на достъп до пристанищата на ЕС на плавателни съдове, регистрирани под руско знаме. А терминалът е мястото, на което се разтоварва руският нефт, използван от бургаската рафинерия.
МТ иска парите за онлайн реклама да се отпускат без обществени поръчки
Използването на платени услуги на платформи за споделяне на видеоклипове, включително в социалните медии, да бъдат изключени от обхвата на Закона за обществените поръчки. Това е предложението на Министерството на туризма, публикувано за обществено обсъждане.
Отпадат регулярните психотестове в обществения транспорт
Водачите от обществения транспорт вече няма да са задължени да минават през задължителен преглед за психологическа годност на всеки 3 години. Удостоверението за шофьори на таксита, автобуси и камиони става безсрочно. Водачите над 65-годишна възраст пък няма да минават всяка година на психопреглед, както бе регламентирано до момента.
„Трейс“ отхвърли обвиненията за некачествен асфалт по „Тракия“
Строителната компания „Трейс Груп Холд“ не е съгласна с констатациите на някои служебни министри, че настилката на участъка между Стара и Нова Загора от автомагистралата „Тракия“ е прекалено тънка и некачествена. В писмо до медиите от компанията посочват, че този лот е бил „най-проверяваният строителен обект в България“. Минал е през цели 140 проверки от различни институции.
Новият граничен пункт с Гърция ще се забави
Граничният пункт „Рудозем – Ксанти“ най-вероятно ще заработи едва към края на 2023 г. Изграждането му бе завършено през миналата година, но довеждащата инфраструктура до него се оказва проблем за същинското му експлоатиране. Очаква се с отварянето на пункта да се облекчи трафикът през „Кулата – Промахон“ и „Илинден – Ексохи“.
По пътищата в България няма достатъчно зарядни станции за електромобили
България изостава в изграждането на зарядна инфраструктура за електромобили по основната пътна мрежа. На всеки 100 километра са разположени едва около 2 зарядни станции. Така страната ни се нарежда на 12-ото място сред 27-те страни членки в ЕС. Това показва статистиката, представена от Eвpoпeйcĸaтa acoциaция нa пpoизвoдитeлитe нa aвтoмoбили (АСЕА).
За първи път в Гърция: ВЕИ покриха 100% от потреблението на ток
Възобновяемата енергия за кратко е задоволявала 100% от потреблението на ток в Гърция – нещо, което се случва за първи път в историята на страната. Независимият оператор за пренос на електроенергия в страната IPTO съобщи, че пълното покриване на енергийните нужди от ВЕИ е продължило около пет часа в петък. В това време производството от възобновяемите енергийни източници достигна рекордните 3106 мегаватчаса.
Инфлацията в САЩ се ускори неочаквано и пазарите изпаднаха в паника
Инфлацията в САЩ се ускори повече от очакваното през септември и засили очакванията, че следващия месец Федералният резерв ще извърши четвърто увеличение на лихвения процент със 75 базисни пункта. Месечният индекс на потребителските цени се ускорява през септември с 0.4%, след като нарасна с 0.1% през август, показват данните на Министерството на труда. Икономистите, анкетирани от Reuters, очакваха този ръст да е 0.2%.
Глътка въздух за Европа: Китай драстично свива вноса на втечнен газ
Китайските вносители на втечнен природен газ (LNG) ще останат извън спот пазара тази зима, тъй като растежът на търсенето спадна до най-бавното темпо от 2002 г. насам. Това означава, че най-големият вносител на гориво в света вероятно ще избегне конкуренцията за доставки със засегнатата от кризата Европа, предава Reuters.
Енергийната криза доведе до двуцифрена инфлация в Германия
Инфлацията в Германия рязко се ускори през септември до 10%, показват експресните данни на Федералната статистическа служба (Destatis). За сравнение - през август показателят беше на ниво от 7.9%. Потребителските цени в Германия продължават да растат в резултат на задълбочаващата се енергийна криза, както и на продължаващите прекъсвания на веригите за доставки.
Google все пак одобри противоречивата социална мрежа на Тръмп
Google най-накрая одобри приложението Truth Social на предходния президент на САЩ Доналд Тръмп за разпространение в Google Play Store, каза говорител на компанията.