Новините от седмицата: Крачка към еврозоната; „Ивкони Експрес“ с жп лиценз; Liebherr расте в България
Изгуби ли България парите по второто плащане от ПВУ и още

© ECONOMIC.BG / БТА
Томислав Дончев все пак ще спасява парите по ПВУ, но с две завързани ръце
Няколко часа след брифинга на вицепремиера Томислав Дончев, на който категорично обяви, че „приход по второ плащане няма да има“, той свика нов брифинг, на който смекчи тона. И заяви, че „парите не са изгубени безвъзвратно“.
ЕК напомни, че България не изпълнява условията за второ плащане по ПВУ
Миналата година представихме предварителна оценка и посочихме, че ключови цели все още не са постигнати. Така говорител на Европейската комисия коментира ситуацията около второто плащане п Плана за възстановяване и устойчивост на България.
„Неизгодни реформи“: България ще предоговаря целите за въглищните централи
Министерството на енергетиката е направило детайлен анализ на Плана за възстановяване и устойчивост и по думите на ресорния министър Жечо Станков „ситуацията е не просто много тревожна, меко казано критична, даже драматична“. Тази "драматична" ситуация, описана от властта, ще се използва от нея, за да се предоговарят реформите в ПВУ.
„Има си методика“: Желязков очаква ЕК и ЕЦБ да закръглят инфлацията в полза на България
Има си методика и тя ще бъде оценена. И понеже нашите експерти са работили по тази методика, ние считаме, че сме покрили критериите за конвергенция. Това каза министър-председателят Росен Желязков, отговаряйки на журналистически въпрос относно непокрития през януари с 0.07 пр. пункта инфлационен критерий за присъединяване към еврозоната.
Писмото за еврозоната е пратено до ЕЦБ и ЕК
Министърът на финансите Теменужка Петкова и управителят на БНБ Димитър Радев са подписали днес съвместно писмо, съдържащо искане за изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията. Те също така са го изпратили до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и до президента на Европейската централна банка Кристин Лагард.
Петкова прехвърли отговорността за раздутите данъчни приходи на НАП и митниците
Разписаните приходни мерки в Бюджет 2025 са предложени от приходните агенции. Това заяви финансовият министър Теменужка Петкова по време на разглеждането на финансовата сметка за текущата година на първо четене в комисия.
Фирмите ще могат да спасяват бюджета с дарения
Българският бизнес ще може доброволно (не през данъците) да се притече на помощ на държавния бюджет. Финансовият министър Теменужка Петкова залага промени в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) през преходните и заключителните разпоредби на Законопроекта за държавния бюджет за 2025 г., които позволяват на юридическите лица да даряват на бюджета, като не е заложен контрол върху сумите.
Държавата изтегли още 100 млн. лв. заем
Министерството на финансите (МФ) изтегли четвърти вътрешен заем за тази година, преотваряйки емисия 7-годишни държавни ценни книжа (ДКЦ). Тя е деноминирана в лева, с падеж 29.01.2032 г. и годишен лихвен купон 3.25%.
Повече амбиция: Фискалният съвет отново призова за свиване на разходите в бюджета
Правителството трябва да бъде много по-амбициозно в свиването на разходната част на бюджета. Такова предупреждение отправи Фискалният съвет към управляващите по време на днешното заседание на парламентарната Подкомисия за контрол на публичните средства.
Обезщетенията за майчинство спират при работа на допълнителен договор
Обезщетенията за майчинство ще бъдат спирани, ако майката работи по втори или допълнителен трудов договор, включително и на договор за управление. Това предвиждат изменения в Кодекса за социално осигуряване (КСО), заложени през проектобюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО).
ЕБВР отново занижи оценките си за българската икономика
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) отново занижи прогнозите си за ръста на българската икономика. Според институцията БВП на страната ще нарасне реално с 2.4% през текущата година, което е ревизия в посока надолу с 0.5 пр. п.
Сблъсъкът Китай – САЩ дава шанс на българския бизнес
Търговското напрежение между Китай и САЩ може да отвори вратите към американския пазар за българския бизнес. По-конкретно, всичко, което има риск да спре да се доставя от Пекин в момента, е добре дошло от други дестинации и е възможност за родния бизнес.
Каква е визията за енергетиката на кандидат-шефовете на КЕВР
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) е един от малкото регулатори, за които беше стартирана процедура за смяна на председателя с изтекъл мандат. Настоящият шеф Иван Иванов е на поста 5 години отвъд мандата си и самият той неколкократно призова депутатите да го сменят. Партиите в народните събрания в последните четири години не успяха да изпълнят конституционните си задължения да сменят членовете с изтекъл мандат.
НЕК търси финансиране за строителството на още ПАВЕЦ-и
Освен проектите ПАВЕЦ „Батак“ и ПАВЕЦ „Доспат“, Националната електрическа компания (НЕК) проучва и възможностите да изгради още няколко помпено-акумулиращи съоръжения. Това каза изпълнителният директор на компанията Мартин Георгиев по време на форума ENERGY SUMMIT 2025.
Държавата даде месец на ТЕЦ „Марица изток 3“ да си намери купувач
Мажоритарният собственик на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица изток 3“ няма желание да продължи да оперира централата и се търси купувач на дела му. Това стана ясно от изслушването на енергийния министър Жечо Станков в Народното събрание в четвъртък. То премина само в изложение на министъра, тъй като нямаше време за въпроси.
Проучване: Перничани приемат климатичните промени за опасност и искат повече ВЕИ
Жителите на Перник и областта са умерено информирани за европейските политики и тяхното въздействие върху региона. Макар да има определена подкрепа за възобновяемите енергийни източници и осведоменост за Зелената сделка, притесненията относно икономическите последици и липсата на конкретна информация за бъдещите промени продължават да бъдат водещи теми.
И „Ивкони Експрес“ получи лиценз за жп превоз на пътници
Частната жп компания „Ивкони Експрес“, свързана с автобусната компания „Юнион Ивкони“, официално се сдоби с лиценз за жп превоз на пътници в България. Разрешението е издаден на 11 февруари и е подписано от транспортния министър Гроздан Караджов, става ясно от документация в Изпълнителна агенция „Железопътна администрация“.
Софийското летище изгражда първата частна 5G мрежа
Първата частна 5G мобилна мрежа в България ще бъде изградена на територията на софийското летище „Васил Левски“. Технологията ще бъде внедрена от телекома А1 България в партньорство с гръцката компания за телекомуникационно оборудване Wings ICT. Инвестицията е почти 6 млн. евро, като 4.5 млн. евро от тях идват по Плана за възстановяване и устойчивост на ЕС.
Прекратен е търгът за доставка на 8 влака за софийското метро
Обществената поръчка за доставка на допълнителни 8 метровлака, които да обслужват три от линиите на метрото в София, е прекратена. Решението за това е публикувано на 17 февруари в Регистъра за обществени поръчки. Мотивът е, че има само една подадена оферта, което възпрепятства конкуренцията и ефективното разходване на публични средства.
Жалби спряха 725-милионния търг за модернизация на жп линията Медковец – Срацимир
Търгът за модернизация на жп линията Медковец – Срацимир с прогнозна стойност почти 725 млн. лв. без ДДС е временно спрян. Въпреки че не са публикувани официални мотиви, най-вероятната причина са жалби, подадени в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Процедурата е стопирана само 4 дни, след като бяха отворени офертите на участниците.
Укрепването на пътя Ботевград – Лютидол поскъпва с още 57 млн. лв.
Строителството на 20-километровата отсечка между Ботевград и Лютидол поскъпва с над 57.2 млн. лв. без ДДС. Така километър от пътя ще надхвърли 13.5 млн. лв. Новото увеличение е заради свлачищата, които бяха установени преди повече от година, но Агенция „Пътна инфраструктура“ съобщи за тях официално, едва когато пътят започна да се разпада.
„Нестле“ ще произвежда български KitKat в софийската фабрика
Официалният старт на новата мощност за производство на шоколади KitKat беше даден на официална церемония във вторник. Инвестицията в разширяването на фабриката в София е 44.2 милиона евро, като се очаква да създаде нови 70 работни места.
Германската Liebherr мести част от производството си в България
Компанията за строителна техника Liebherr-Mischtechnik GmbH, част от Liebherr Group, планира частично да премести производството на миксери и смесителни инсталации от завода си в Бад Шусенрид в Пловдив, България. Това става ясно от официално съобщение на германското дружество, цитирано от местни медии.