Новини от седмицата: Нов опит да се съживи АЕЦ „Белене“; Краят на бензиновите и дизеловите двигатели; Лихвите скачат още

© ECONOMIC.BG / Архив
„Дупката“ в бюджета достигна 690 млн. лв. само за три месеца
Въпреки че, както призна в последствие министър Росица Велкова, държавата няма да фалира, ситуацията с бюджета се влошава. Само за първите три месеца от началото на годината бюджетът излезе на огромен дефицит от близо 690 млн. лв., или 0.4% от прогнозния БВП. Данните по Консолидираната фискална програма на Министерство на финансите показват още, че само в рамките на месец март дефицитът е набъбнал с близо 450 млн. лв.
Основната лихва в България скача за седми пореден месец
За седми пореден месец Българската народна банка определя по-висок основен лихвен процент (ОЛП). За месец април той е фиксиран на 2.47%, или с 0.3 пункта над нивото му от март. Това е поредно вдигане на основната лихва, като процесът започна през октомври 2022 г. – движен от повишенията на лихвените проценти на Европейската централна банка.
ГБС ще произвежда рециклирани строителни материали
Българската строителна компания „Главболгарстрой“ се обръща към кръговата икономика в строителството. Компанията започва пилотна програма за оползотворяването на строителни отпадъци с нов европейски проект, наречен MOBICCON-PRO. Той беше представен днес в рамките на Архитектурно-строителна седмица от Пламена Ненкова, координатор на проекта в ГБС.
Нереалистичната цена – причината за лошите имотни сделки
В преследване на перфектната имотна сделка. Всеки човек в определен период от живота си е попадал в тази ситуация. Най-добрата сделка, при най-добрите условия, без допълнителни усложнения – към това се стремят всички продавачи и купувачи. Само по себе си обаче определението „добра сделка“ е много субективно понятие. Нереалистичната цена, на която купувате или продавате имот, съвсем реално е сред най-големите „виновници“ за сключване на не достатъчно изгодна сделка.
До този извод стигат експертите на Unique Estates в свои анализ, в който представят пет причини, които пречат на сключването на оптимално добра сделка.
Европрокуратурата разследва корупция при ремонта на жълтите павета в София
Европейската прокуратура извършва обиски София в разследване на възможна корупция и злоупотреба със средства на Европейския съюз. От институцията съобщиха, че става въпрос за ремонта на емблематичните жълти павета в историческия център на столицата.
МРРБ търси 276 млн. лв. за индексация на договори със строители
Около 276 млн. лв. с ДДС. Толкова ще струва индексацията по някои от големите инфраструктурни обекти в страна. Става въпрос за увеличение на цените по договорите за строителство на тунел „Железница“ от магистрала „Струма“, като в тази част ще бъде индексиран и договор за опазване на природата в Кресненското дефиле. За него преди седмица еколози сигнализираха за прикрито строителство от страна на Агенция „Пътна инфраструктура“. В сумата ще влезе и индексацията на участъци от магистрала „Европа“.
Цените в две търговски вериги вече са видими в държавния сайт
Две търговски вериги вече публикуват цените на някои от продуктите си в специалния сайт, който служебният кабинет създаде, за да информира потребителите за движението на стоките по цялата верига. Това са германската Lidl и „Кооп“, чийто собственик е Централният кооперативен съюз (ЦКС), с който вчера беше сключено споразумение да продава продуктите на държавната „Ел Би Булгарикум“ на „трайно ниски цени“ в обектите си.
Уникредит очаква лихвите в България да растат и догодина
Увеличаването на лихвите по кредитите в България ще се проточи във времето, като в една значителна степен ще обхване и 2024 г. Това прогнозира Уникредит Булбанк в своя традиционен тримесечен анализ. Резултатът от това ще бъде по-слаб икономически ръст през следващата година, тъй като ефектът от агресивното затягане на паричната политика в развитите икономики през 2022 и 2023 г. ще изисква повече време, за да се пренесе в пълна степен към българската икономика.
Карта за култура – новата възможност за работодателите да се отличат
Гъвкаво работно време, възможност за дистанционна работа, все повече социални придобивки – това са тенденциите при привлекателните работни места, които се открояват на пазара последните години. През 2023 г. обаче сред приоритетите на добрите работодатели е и менталното здраве на служителите. И това не е чак толкова изненадващо предвид негативните ефекти на изолацията заради COVID пандемията. В България голяма част от социалните придобивки във фирмите са материални, като например ваучери за храна, карти за спорт и фитнес. Често се предлага и допълнително здравно осигуряване, но може би за първи път се заражда идея за карти за култура и образование.
Сдружение „Българска история“ предлага именно такава – карта „Знание+“, чийто фокус е именно културата и образованието.
Дъщерна компания на Mercedes-Benz наема офис в София
Дъщерна компания на Mercedes-Benz ще наеме над 3000 кв м. офис площи в бизнес сградата Office A, съобщават от „Браво Пропъръи фонд“ - компания, която се занимава с управление на недвижими имоти с инвестиционна цял и която е собственик на сградата, в която ще бъде нает офиса.
Работещите в България получават 8.2 евро на час, в Люксембург – 51
България отчита най-голямо увеличение на разходите за труд в ЕС през 2022 г. спрямо 2021 г., но това не успява да промени позицията на страната по отношение на нивото на заплащане в ЕС. Според последните данни на Евростат България продължава да е в дъното на класацията, а най-лошото е, че в номинално изражение дори изостава спрямо средното нарастване в Блока. В процентно изражение расте най-бързо заради изключително ниската база за сравнение.
Правителството включва веригата „Кооп“ в борбата с цените на храните
Държавната „Ел Би Булгарикум“ напоследък се превърна в основен инструмент на правителството в борбата с високите цени на храните, която се твърди, че не е спирала, но видни резултати от нея все още няма, няма и да има, тъй като в условия на пазарна икономика липсват инструменти за намеса в частния и свободен сектор. Дни, след като заработи държавният сайт за цените на храните, който има за цел да участва в същата тази битка, служебният кабинет намери още едно спасение – ще продава евтино мляко, сирене и кашкавал в търговска верига „Кооп“.
Златна сянка: До 300 лв. за комплект чадър и шезлонг това лято в България
Повече от впечатляващи ще са цените на чадърите и шезлонгите по някои български плажове това лято. Звучи парадоксално, особено на фона на все по-ниското качество по Черноморието, но това лято цените на комплект чадър с два шезлонга могат да достигнат 300 лв.
С мисъл за изпълнено обещание: Половинчата идея за туристически гаранционен фонд
От повече от 10 години в България се говори за създаване на Туристически гаранционен фонд. Браншът настоява, правителството обещава. И така години наред, без да има реално предприети мерки в посока създаването на фонда. В миналото бе създаден проект от бизнеса за такъв фонд. Въпросът за съществуването му се изостри при няколко фалита на туроператори в миналото, но ефектът от един от тях бе, че се повиши цената на полицата „Отговорност на туроператора“. Впоследствие, по време на пандемията, когато заради въведените от държавите ограничения редица пътувания бяха забранени, повечето туроператори поставиха същия въпрос.
Строителният сектор в България поема по пътя на дигитализацията
Някои процеси в строителния сектор в България ще се дигитализират. Така например подаването на документи към администрацията и одобрението им ще може да става изцяло електронно. Това ще свали бюрократичната тежест, a някои тромави досега процедури ще се извършват по-бързо. За целта правителството прие Национална стратегия и пътна карта за цифрова трансформация на бранша с хоризонт до 2030 г.
Кабинетът намали таксите за телекомите с 40%, за да инвестират в 5G мрежи
Служебният кабинет гласува противоречиво решение за намаление с 40% на еднократната такса, която телекомите плащат на държавата за честоти. Въпросните такси се събират от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) по Закона за електронните съобщения. Правителството се съгласява да получи по-малко средства в бюджета от частните компании, но да стимулира да инвестират повече в иновации и в разгръщане на новото поколение мобилни мрежи (5G).
„Булгаргаз“ все пак намали цената на газа за април
Цената на природния газ за следващия месец все пак ще е по-ниска от първоначално предложената от „Булгаргаз“. Общественият доставчик вече предлага цена за април от 98.08 лева за MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС, което е 8% под мартенската. В първото предложение, направено в началото на този месец, цената беше с малко над 3% по-ниска.
Как така? | Земеделското министерство ще създава държавен магазин за храни
Служебното правителство обяви нова мярка, с която ще се бори с високите цени на храните в България. Последната идея идва от Министерство на земеделието, което има намерение да отвори собствен магазин в сградата на ведомството в центъра на София. А идеята беше лансирана от служебния земеделски министър Явор Гечев.
Карта на (Близко)източните вкусове: дигитална разходка из центъра на София
Фондация Meeting Points е създадена през 2018 г., а мисията на двете съоснователки Диана Недева и Веси Деянова е да постигнат социална кохезия. Двете жени правят възможни социалните взаимодействия между хора от различен произход, раса и интереси, а целта е всички да живеят в едно здраво общество.
Да заредиш електромобила си от ВЕЦ – вече е възможно в България
Появата на електрически автомобили по улиците на големите градове вече не предизвиква голямо вълнение – те стават все по-популярни както по света, така и в България. Изминалата 2022 г. беше рекордна за пазара на електрически превозни средства у нас, като по пътищата вече се движат над 5000 такива.
„Посоката е ясна“: Продажбите на бензинови и дизелови коли спират от 2035 г.
Държавите от Европейския съюз одобриха окончателно във вторник забележителен закон за прекратяване от 2035 г. на продажбите на нови автомобили, задвижвани от двигатели с вътрешно горене. Това стана възможно, след като Германия си издейства изключение за автомобили, работещи със синтетични горива, предава Reuters.
„Булгаргаз“ обясни как изчислява цената на газа и защо бизнесът греши
"Булгаргаз" опроверга работодателските организации за цитираната от тях методика за формиране на цената на газа и от какво зависи тя. В своя позиция, изпратена до Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), общественият доставчик обяснява, че изчисленията на бизнеса не отразяват напълно ситуацията и ценообразуването на природния газ, тъй като то зависи и от предварително сключени договори и не се влияе изцяло от борсовата цена на холандския газов хъб TTF.
Българите вече следят всеки разход: С приоритет са ипотеката и лизингът
В условия на висока инфлация и политическа и икономическа несигурност българите все по-прецизно следят разходите си и все по-разумно управляват парите си. На това ги научи и последната криза около пандемията, която им показа, че непредвидените разходи не са рядкост, а неминуема част от живота и задължителен елемент от финансовото планиране. В резултат от нея днес българите са по-редовни платци в несигурната среда, дори и спрямо повечето прогнози. Това разказа за Economic.bg Райна Миткова, председател на Асоциацията за управление на вземания.
Укрепването на свлачищата при „Струма“ най-после започва (галерия)
Дейностите по укрепване на двете свлачища, които се намират малко преди началото на тунел „Железница“ от автомагистрала „Струма“, може да започнат. Това се случва почти 2 години, след като срутванията бяха констатирани. Сега вече е издадена заповед за строеж и укрепване, която е в сила от вчера, а техниката вече е на терен. Регионалният министър Иван Шишков обеща движението да бъде пуснато поне в едната лента още през летния сезон.
България подписва договор с EDF за АЕЦ „Белене“
Electricite de France S.A. (EDF) отново е проявила интерес към неосъществения над 30 години български ядрен проект АЕЦ „Белене“. Този път обаче френската енергийна компания и българската държава ще подпишат договор за предпроектно инженерингово проучване, като ще се използват двата налични руски блока и френска технология. Това стана ясно от думите на зам.-енергийният министър Еленко Божков, който участва днес в конференция „Сценариите, рисковете и перспективите пред развитието на ядрената енергетика в България“.
„Храна за мозъка“: Български предприемачи създадоха нова концепция за десертите
Десертите – любов, която те убива бавно с всяка следваща хапка. Водени от идеята да направят тази любов здравословна и природосъобразна, Пламен Медаров и Мария Веселинова създават компания за напълно веган десерти. Тяхната „храна за мозъка“, какъвто е буквалният превод на името на компанията им – Brain Foods, привлича най-големия световен инвеститор в сферата на веган продуктите – ProVeg.
Лихвите по жилищните заеми в България продължават да пълзят нагоре
Лихвите по жилищните кредити растат и през втория месец на 2023 г., но с минимални темпове. За сметка на това, след многогодишния пик през декември, потребителските кредити поевтиняват за втори пореден месец и вече са на нивото им от октомври. Това показва официалната статистика на Българската народна банка (БНБ).
Германската Multivac разшири завода си край София
Германският лидер в опаковъчните решения Multivac откри разширението на завода си в индустриалния парк "Божурище". Инвестицията на компанията в новото производство достигна 12 млн. лв. Новата част на завода е със застроена площ над 5500 квадратни метра, от които 4000 квадратни метра е производствената част, съобщиха от компанията.
КЕВР глоби Energy Supply заради манипулации на пазара на ток
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) е глобила търговеца на ток Energy Supply заради манипулации на пазара на едро. Решението е взето на заседание на регулатора преди няколко дни. На дружеството е наложена глоба – имуществена санкция в размер на 165 238 лв. заради нарушение на европейски регламент, който забранява извършването или опита за манипулиране на пазара.
Летище Варна стартира летния сезон с нови маршрути
Това лято от морската столица на България ще може да се лети по нови маршрути до няколко европейски града, съобщават от пресцентъра на концесионера на Летище Варна „Фрапорт“. Новите дестинации са част от лятното разписание на аеропорта. Програмата предвижда и увеличение на честотите по вече действащи маршрути. Освен това всички зимни маршрути ще се изпълняват и през лятото.
Renаlfa купува втория по големина вятърен парк в България
Българската инвестиционна група в сферата на чистата енергия Renаlfa купува вятърния парк „Ветроком“ от швейцарския енергиен гигант Alpiq. Според компанията причината за продажбата е изместването на фокуса към основните пазари в Западна Европа и Северния регион.
МРРБ отрича да строи тайно „Струма“ през Кресненското дефиле
Министерство на регионалното развитие отрича да се извършва строителство в спорния участък от автомагистрала „Струма“ – между Крупник и Кресна. Анализът на екологичните мерки, който се прави от Министерство на екологията, и който трябва да каже откъде ще мине трасето, все още не е готов. Това става ясно от отговорите на двете министерства до Economic.bg, провокирани от обвинения на екоактивисти.
Банковите сътресения вещаят затягане на кредитирането в САЩ и Европа
Напрежението в банковия сектор се следи отблизо за потенциала му да предизвика кредитна криза. Това обяви в неделя ръководител във Федералния резерв на САЩ, а служител на Европейската централна банка също отбеляза възможно затягане на кредитирането.
Бизнесът се оплака, че „Булгаргаз“ му продава 40% по-скъп газ
Прогнозната разлика, която ще надплати българският бизнес за газ през април, възлиза на 31.96 лв./MWh), или 38.6%. Това са изчисленията, които прави Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), на база представената от „Булгаргаз“ преди две седмици прогноза за следващия месец и текущите цени на свободния газов пазар в Европа. Асоциацията, в която членуват четирите национално представени работодателски организации, настоява „за предприемане на незабавни мерки за намаляване на разликата между спотовата цена и цената за българските стопански потребители“.