Новините от седмицата: В очакване на бюджет 2025 г.; Краен срок за „Струма“ през Кресна
Може ли да има промяна в курса евро/лев при влизане в еврозоната и още

© ECONOMIC.BG / БТА
„Още няколко дни“: Петкова обеща забавянето на бюджета да не попречи на еврозоната
Причината за отлагането на Бюджет 2025 е изготвянето на структурно-фискалния план за периода 2025 – 2028 г. Това заяви финансовият министър Теменужка Петкова пред репортери в Народното събрание.
Правителството сложи срок за завършване на „Струма“ през Кресна
Последното липсващо парче от пъзела „магистрала Струма“, което минава в района на Кресненското дефиле, може да бъде завършено през 2031 г. Дългият път, който трябва да бъде извървян, ще започне още този месец, когато Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) планира да обяви обществена поръчка за изработване на идеен проект за осигуряване на трасето. То трябва да мине извън пролома в посока към София.
Може ли да има промяна в курса евро/лев при влизане в еврозоната?
В последните седмици отново се заговори за съдбата на спестяванията на хората в банките, след като страната ни влезе в еврозоната. Играта със страха на българите, че „рязко ще обеднеят“, се превърна в предпочитан инструмент за манипулация на общественото мнение от политици, като национал-популистите от „Възраждане“. Тези страхове се насаждат, въпреки че редица икономисти и финансисти, запознати с този процес, уверяват, че това няма да се случи, а и няма такива примери от Европа.
Инфлацията в България очаквано се ускори през януари (графика)
Ускоряване на инфлацията в България през януари отчете Националният статистически институт (НСИ). Основен принос за възходящото движение имат поскъпването на жилищата, водата, електроенергията, газа и други горива, както и хранителните стоки и ресторантьорските услуги.
„По нашенски“: България (евентуално) тепърва ще иска нотификация от ЕК за вейповете
Депутатите скоростно приеха на първо четене пълна забрана на предлагането, продажбата, разпространението и рекламата на вейповете. Народните представители от всички парламентарни групи в Народното събрание гласуваха за поправките, предложени от ГЕРБ, въпреки множеството отрицателни становища от бранша, бизнес организации и експерти.
Касовият дефицит за 2024 г. минава 3% – надеждата е в НСИ
Националният статистически институт (НСИ) завиши данните за реалния растеж на българската икономика през 2024 г. Ако последва и ревизия нагоре и на номиналния размер на брутния вътрешен продукт (БВП), това би подкрепило усилията на правителството да запази бюджетния дефицит в рамките на 3%.
АЕЦ „Козлодуй“ задвижва и реализацията на 8-и блок
„АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ планира до един месец да подаде заявление в Агенцията за ядрено регулиране с искане на разрешение за избор на площадка за реализацията на 8-и блок. Това стана ясно по време на годишната пресконференция на ядрения регулатор, с когото от компанията са имали среща по темата преди дни.
МФ изтегли още 100 млн. лв. заем
Министерство на финансите изтегли трети вътрешен заем за тази година, като преотвори емисия 3-годишни държавни ценни книжа. Тя е в обем 100 млн. лв., докато предишните две облигации бяха за по 300 млн. лв. Така общо от началото на годината поетият нов дълг достига 700 млн. лв.
Българска компания инвестира 120 млн. лв. в ремонтна база за самолети в Бургас
Българското дружество за ремонт на самолети „Електра Транс Глобъл“ ООД ще инвестира 120 млн. лв. в Бургас. Планът на компанията е да изгради един от най-големите хангарни комплекси в страната за ремонт и поддръжка на самолети.
4700 MW солари в България: До 70% от тока през пролетта ще идва от тях
Още тази пролет слънчевата енергия ще доминира на електроенергийния пазар в България. За март – април Електроенергийният системен оператор (ЕСО) прогнозира, че тя може да достигне 60 – 70% от общото производство в някои части от деня. Това стана ясно по време на форум, организиран от Асоциацията за производство, съхранение и търговия на електроенергия (АПСТЕ) и научно-приложната лаборатория Net-Zero Lab към Стопанския факултет на Софийския университет.
Японски компании навлизат в българските IT и стартъп сектори
Все повече японски компании виждат потенциала на българския IT и стартъп пазар. Това заяви посланикът на България в Япония Н. Пр. Мариета Арабаджиева по време на конференция, посветена на възможностите за бизнес и технологични инвестиции между двете държави.
Строежът на още два лота от „Хемус“ може да тръгне през март
Строителството на още два лота от магистрала „Хемус“ може да започне съвсем скоро. Става въпрос за лотове 5 и 6, за които предстои до края на март да стартират процедурите за издаване на разрешение за строеж. А иначе платените аванси за магистралата, която се строи по порочните инхаус процедури, са в размер на над 1.13 млрд. лв. Това става ясно от отговор на регионалния министър Иван Иванов на въпрос от депутата Ивайло Мирчев („Продължаваме промяната – Демократична България“).
Българският износ се сви до 84 млрд. лв. през 2024 г. (инфографики)
Българският износ на стоки се сви с 3.3% през 2024 г. до едва 84 млрд. лв. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт. Резултатът в номинални стойности е с около 3 млрд. лв. под този от 2023 г., но далеч от рекордната 2022-ра. Тогава обаче износът срещна силна подкрепа от най-високата за последния четвърт век инфлация в страната, която изстреля експорта до 93 млрд. лв.
„Железен купол“ ще пази летищата в България от дронове
Министерството на транспорта ще инициира законодателни промени, така че органите, които отговарят за безопасността на летищата в България, да могат да свалят дронове, които нерегламентирано навлизат във въздушното пространство. Докато това се случи, Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ до края на месеца ще инсталира антена, която ще открива дронове на територията над цяла София.
Олег Асенов се връща начело на тол управлението
„Националното тол управление“ има нов директор. Рокадата е факт само ден след разпореждането на премиера Росен Желязков, отново през главата на регионалния министър Иван Иванов (БСП), да има кадрови промени в структурата на Агенция „Пътна инфраструктура“. За директор на структурата, която е под шапката на АПИ, считано от 13 февруари, е назначен инж. Олег Асенов.
НКЖИ планира поръчки за 950 млн. лв. тази година
Национална компания „Железопътна инфраструктура“ планира да обяви обществени поръчки за 942.7 млн. лв. без ДДС през настоящата година. Това става ясно от няколко предварителни обявления, качени в Регистъра за обществени поръчки. Някои от предстоящите процедури са свързани с едни от най-големите и дългоочаквани инфраструктурни проекти в железниците, като жп свързването на летището в Бургас, изграждането на интермодален терминал в Русе и др.
БФБ смени директора на Енергийната борса
Съветът на директорите на Българската фондова борса смени изпълнителния директор на Българската независима енергийна борса (БНЕБ). Новият директор Диан Боев заменя досегашния изпълнителен директор Константин Константинов, като изборът му е с мандат до 6 месеца. В рамките на този срок трябва да се проведе процедура за избор на нов директор.
Скоро може да тръгне ферибот, алтернатива на Русе – Гюргево
Ферибот между Тутракан и румънския град Олтеница може да заработи скоро. Той се явява алтернатива на неосъществения проект между Русе и Гюргево, за който двете държави се договориха още преди 3 години, но така и не заработи. Това се разбра от изказване на транспортния министър Гроздан Караджов по време на парламентарния контрол.
Изпълнителният директор на ББР напуска поста си
Изпълнителният директор и член на Управителния съвет на Българската банка за развитие (ББР) Илия Караниколов напуска позицията си в държавната банка. За това съобщават от самата институция на сайта си във вторник.
Магията на глината и фермата: Как едно семейство заряза София за село Лобош
"Преди 8 години с мъжа ми решихме, че напускаме големия град, взимаме си децата и заминаваме на село. Аз съм ландшафтен архитект по професия, той е в IT сферата и двамата зарязахме всичко, взехме си тогава двете деца и тръгнахме“. Така семейство Крякови решава да отвори нова страница в своя живот – в село Лобош, община Ковачевци, Пернишка област, където те имат къща, която по-късно ще превърне в арт център.
Преходът в Перник: Предприемачество и нови възможности на трудовия пазар
Перник се намира на прага на значими икономически промени. Съчетавайки технологична трансформация, вътрешно предприемачество и активни мерки за привличане на инвестиции, градът създава нови предпоставки за развитие – както за бизнеса, така и за работната сила. Този комплексен подход ще позволи не само преодоляването на предизвикателствата на въглищния преход, но и изграждането на конкурентоспособна и устойчива икономика, отговаряща на глобалните тенденции и нуждите на местното население.