Вечерни новини: Край с транзита на руски газ през България?; България гони инвеститорите
Депутатите пак се провалиха в избора на председател на НС; Кои са Мистър и Мисис Икономика 2024

© ECONOMIC.BG / БТА
САЩ сложиха край на руския транзитен газ през България
САЩ наложиха нови санкции на руската „Газпромбанк“, съобщи Министерството на финансите. Този ход на практика изхвърля една от най-големите руски държавни финансови институции от глобалната система за обмяна на финансова информация SWIFT. Дъщерните ѝ дружества в Люксембург, Швейцария, Кипър, Хонконг и Южна Африка също са отрязани.
„Ще се намерят варианти“: Русия очаква да продължи да пренася газ през България
Двете най-засегнати държави от американските санкции срещу руската „Газпромбанк“ – Словакия и Унгария – проучват последиците и ефекта от тях. Русия, от своя страна, търси варианти как плащанията за горивото, пренасяно през разширението на „Турски поток“ през България, да се случат въпреки санкциите.
Четвърти провал: Председател на НС няма, ПП и ДБ се разделиха за Силви Кирилов
За четвърти път в рамките на една седмица депутатите се провалиха в опита си да изберат председател на новосформираното 51-во Народно събрание. Номинациите този път бяха почти същите с изключение на Андрей Цеков, когото от „Продължаваме промяната – Демократична България“ оттеглиха.
След четири часа дебати: Депутатите пак се провалиха в избора на председател на НС
След близо четири часа дебати и петият опит на депутатите да изберат председател на 51-ото Народно събрание се оказа неуспешен. Номинациите и този път бяха същите. На балотаж отново стигнаха Силви Кирилов от „Има такъв народ“ и Рая Назарян от ГЕРБ-СДС.
България им каза „да си ходят вкъщи“ и инвеститорите го правят
В края на 2023 г. тогавашният финансов министър Асен Василев направи коментар, който е напът да се превърне в самоизпълняващо се пророчество.
Ако чуждестранният бизнес в България е тук заради евтината работна ръка, то е по-добре да си ходи вкъщи", бяха точните думи на Василев преди точно година, по време на публично събитие.
Светлин Стоянов и Камелия Славейкова са Мистър и Мисис Икономика 2024
Изпълнителният директор на „МТГ Делфин“ Светлин Стоянов е носителят на наградата Мистър Икономика за 2024 г. Отличието „Мисис Икономика“ 2024 спечели Камелия Славейкова, председател на борда на директорите на Shell България.
Българският бизнес е основен двигател на икономическия растеж на страната
Бизнесът е основният двигател на икономическия растеж, коментира служебният финансов министър Людмила Петкова. Тя подчерта значението на успешните мениджъри в страната, които знаят как да управляват устойчив бизнес в сложна глобална среда, белязана от икономически и политически предизвикателства.
Мистър и Мисис Икономика 2024 в снимки
И през 2024 г. конкурсът „Мистър и Мисис Икономика“ бе чакан с голям интерес и наистина силно бе вълнението на всички онези, които на 19 ноември излязоха на празничната сцена, за да получат или да връчат отличията и да са в светлините на прожекторите пред тази високопоставена аудитория.
МС реши хлябът, брашното и ресторантите да са с 20% ДДС
Служебният кабинет одобри пакета данъчни промени за 2025 г. на своето заседание в сряда, съобщиха от пресслужбата на Министерски съвет (МС). Сред тях е и връщането на единния налог от 20% ДДС за всички стоки и услуги.
Проба-грешка: МФ се отказа да вдига осигуровките
Няма предвидено увеличение на осигурителните вноски догодина, нито премахване на добавките към пенсиите, въведени през пандемията. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова пред журналисти в понеделник.
На час по лъжичка: МФ обмисля по-висок акциз за алкохола
След като миналата седмица стана ясно, че Министерство на финансите (МФ) се отказва от някои мерки за повече приходи в хазната, днес бе съобщено, че ведомството има алтернативи. Те бяха представени на брифинг на проруската партия "Възраждане" след среща със служебния финансов министър Людмила Петкова.
Интервю | Банките продават проблемните си заеми много по-рано и по-често
Във време на бум на ипотеките и ускорено потребителско кредитиране обръщаме поглед към необслужваните задължения, работата на банките с колекторите и защо ситуацията сега не прилича на 2008 г. Тенденциите на пазара на необслужвани вземания разкрива г-жа Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания, която обхваща около 80% от пазара.
Има ли спасение за имиджа на българския туризъм?
Имиджът на българския туризъм никак не е добър. Качеството на услугата остава далеч от това, което дори съседните държави предлагат, а „протестът“ на българите срещу това може да се види по границите с Гърция и Турция, където стотици хиляди коли са готови да прекарват часове в чакане, но да не са на Българското Черноморие. Чужденците също не намират страната ни за много привлекателна, а това е видно от данните на НСИ, които още не могат да достигнат нивата от 2019 г.
Влекът от Говедарци до Мальовица става седалков лифт
Старият влек в село Говедарци, община Самоков – който превозва туристи до Мальовица – предстои да бъде модернизиран като четириседалков лифт с капацитет от 1520 души на час. Това става ясно от входирано инвестиционно предложение в РИОСВ – София от дружеството „Ви Ай Хънтинг“ ООД, собственик на влека и ползвател на местността, в която е изграден.
Поръчката за ремонта на ПАВЕЦ „Чаира“ пак се провали
Втори неуспешен опит за ремонт на части от авариралата ПАВЕЦ „Чаира“. В поредна обществена поръчка, с която трябваше хидроагрегатите да бъдат възстановени, нито една компания не подаде оферта. Срокът за подаване на заявления за участие приключи на 15 ноември и от регистъра става ясно, че няма никакъв интерес към така зададените параметри.
Иновациите в България: Устойчиви или в застой?
Състоянието на иновациите в България се запазва устойчиво през 2023 г., но това може да е индикатор за застой, показват данни от анализа за Глобалния индекс за иновации на Българска стопанска камара (БСК) в сряда.
Глобалният индекс за иновации измерва настоящото състояние на иновациите в световен аспект“, обясняват от БСК.
Дезинформацията и политическата несигурност блокират вятърната енергия в Черно море
Ползите от реализацията на офшорни вятърни паркове в Черно море не са малко – електроенергията от тях е евтина, създават нови работни места, ново икономическо развитие в региона и са едно от ключовите решения, които могат спомогнат за климатичната неутралност до 2050 г. България има голям потенциал за развитие на турбини в морето, но така и не успява да придвижи законодателната рамка, необходима за отключването на сектора. Причините са няколко – дезинформация сред обществото, политическа нестабилност и екологични норми.
България и Румъния (може би) ще влязат в сухопътния Шенген от януари 2025 г.
България и Румъния най-вероятно ще станат пълноправни членки на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Всичко ще се решава на 12 декември в Брюксел, когато ще бъде проведена среща на вътрешните министри в ЕС. Преди това обаче Унгария и още няколко страни ще изпратят общ контингент от гранични полицаи на българо-турската граница, която се оказва най-важна за сигурността на Блока.
Колко струва наистина „Гражданска отговорност“ за такситата
Поскъпване на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ за таксиметровите шофьори доведе до протести, включително и блокиране за кратко на автомагистрала „Тракия“. Протестиращите говорят за поскъпване между 3 и 15 пъти и за цени в границите 1500 – 4000 лв.
Интервю | Гейминг индустрията трансформира Новска и променя облика на целия регион
Мария Кушмиш e кмет на хърватския град Новска от 2022 г. Тя е първата жена, която заема тази позиция в историята на града. Познава добре Новска, не само защото е родена в него, но и защото е била зам-кмет на предишния градоначалник Марин Пилетич.
Примерът на един хърватски град за успешна трансформация
Находчивост и устрем към развитие. Така може да се опише трансформацията на хърватския град Новска, който само за около 7 години успява да излезе от сянката на традиционните индустрии, които са водещи за региона и да направи крачка към иновативния сектор на гейминга. Смелата идея отприщва след себе си бавен, но сигурен икономически подем. Връщат се младите хора, цените на жилищата скачат, а малкият град привлича международни инвеститори в бизнес зоните си.
Една щура идея, която дава началото на най-големия гейминг хъб в Европа (галерия)
Като една щура идея – така се ражда проектът за изграждане на най-големия гейминг хъб в Европа, който ще се намира в Новска. Хърватският град с население малко над 11 хил. души иска да се позиционира като „Силициевата долина“ на страната, като използва 66 млн. евро от Фонда за справедлив преход (Just Transition Fund) на Европейския съюз.
„Стратегически въпрос за всяка държава“: INSAIT представи новия BgGPT
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) пусна нова версия на първия български голям езиков модел (LLM) – BgGPT. Усъвършенстваният LLM идва по-малко от година след дебюта на своя предшественик. С инвестицията в суверенния модел и в екипа, чието дело е, страната дава заявка да играе водеща роля в областта на AI.
Миниатюрен ВЕЦ заработи край Банско
Миниатюрен ВЕЦ заработи към държавното дружество „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Благоевград преди дни. Съоръжението произвежда електроенергия с помощта на миниатюрна водноелектрическа турбина във водопровода си, като използва свръхналягането в мрежата.
Биткойн е неудържим в похода си към 100 000 долара
Походът на биткойна към 100 000 долара набра скорост в четвъртък. Цената на криптовалутата за първи надхвърли 98 000 долара на фона на оптимизма, че по-приятелският регулаторен подход на САЩ при новоизбрания президент Доналд Тръмп ще доведе до бум на този клас активи.
Радев отново сезира КС, за да си върне служебния кабинет
Президентът Румен Радев сезира повторно Конституционния съд с искане да бъдат обявени за противоконституционни промените, свързани с неговите правомощия по съставянето на служебно правителство. Измененията в Конституцията бяха приети от 49-ото Народно събрание с гласовете на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС и целяха намаляване на властта на президента.
Работещи бедни – оксиморон, превърнал се в българска тенденция
Работещи бедни. Това би трябвало да е оксиморон, но в България е реално съществуващ феномен, който е тревожен. Такъв коментар направи Калина Дренска от „Фридрих Еберт“ – близка до германските социалдемократи политическа фондация – по време на съвместен форум със синдикалната организация КТ „Подкрепа“.
Обратното броене – инфлацията в България вече е на 0.7 пункта от еврозоната
Инфлацията в България продължава да се доближава до допустимите граници за влизане в еврозоната. Към края на октомври показателят остава на 0.7 пункта от допустимата цел. Това показват данните за средногодишната инфлация за периода ноември 2023 – октомври 2024 г. на европейската статистическа служба Евростат – показателят, който се използва от ЕЦБ и Европейската комисия за конвергентната оценка.
Christie's International се завръща на българския пазар
Българската компания за луксозни жилищни имоти Unique Estates става официален представител за България на Christie's International Real Estate. Така подразделението на международната аукционна къща Christie’s International, занимаващо се с недвижими имоти, се завръща след близо 8 години извън този пазар.