Новини от седмицата: Радев преназначи кабинета „Донев“; Скок на основната лихва в България
Радев и Вучич дадоха старт на строежа на газовата връзка със Сърбия и още акценти от седмицата

Снимка: БТА
Радев преназначи служебното правителство на Гълъб Донев
Президентът Румен Радев подписа указите за разпускане на 48-ото Народно събрание от 3 февруари и за насрочване на изборите на 2 април. Освен това с друг свой указ държавният глава назначава новото служебно правителство отново с премиер Гълъб Донев. Радев запазва същия състав на служебния кабинет, като единствената промяна е в Министерство на културата, където на мястото на Велислав Минеков застава Найден Тодоров.
Основната лихва в България скача за пети пореден месец
За пети пореден месец Българската народна банка определя по-висок основен лихвен процент (ОЛП). За февруари той е фиксиран на 1.82% или с 0.4 пункта нагоре спрямо януари. Това е и най-високото му ниво от юли 2009 г.
Държавата ще предприеме мерки за намаляване на цените
Държавата предприема мерки, за да се опита да овладее спекулата с цените на хранителните продукти. Ще бъде създадена междуведомствена работна група, която да набележи конкретни мерки. Освен това започват проверки и за нелоялни търговски практики. Това заяви министърът на икономиката Никола Стоянов в интервю за Nova.
България вече не е най-корумпираната държава в ЕС
България леко подобрява резултата си в класацията на Transparency International за нивото на корупцията в държавите по света. Страната вече заема 72-ро място от общо 180 държави в Индекса за възприятие на корупцията за 2022 г. Година по-рано България заемаше незавидното 78-о място и тогава беше най-корумпираната държава в ЕС – ситуация, в която се намираше от много години.
Радев и Вучич дадоха старт на строежа на газовата връзка със Сърбия
„Главболгарстрой“ започва да строи газова връзка със Сърбия (IBS), която допълнително ще разнообрази доставките на газ за България. Реализацията на интерконектора, за който се говори повече от 10 години, се ръководи от „Булгартрансгаз“ и реално започва днес, като трябва да е готов до октомври тази година. Дължината на целия газопровод е 170 км, от които 62 км на българска територия. Началната му точка у нас е при Нови Искър и ще стигнат до сръбския град Ниш.
Предизборно депутатите направиха минималната заплата 50% от средната
С очевидно предизборна цел и в предпоследния ден на 48-ото Народно събрание депутатите приеха промени в Кодекса на труда, с които обвързаха минималната работна заплата като 50% от средната брутна заплата за страната. Предложението бе на БСП и бе подкрепено от широка коалиция, в която не участва единствено „Демократична България“.
Работодателите ще атакуват механизма за МРЗ пред ЕК и МОТ
Механизмът за определяне на минималната работна заплата, приет предизборно от Народното събрание в предпоследния ден от живота му, ще бъде оспорен. Работодателските организации ще сезират Европейската комисия и Международната организация на труда (МОТ) заради фиксирането на минималната заплата като 50% от средната заплата.
Кабинетът „Петков“ е завещал разруха, според президента
Президентът Румен Радев подписа указа, с който назначава новото служебно правителство на България, което е почти идентично със старото. В речта си той изброи успехите на първия кабинет „Донев“ и заложи приоритетите за втория. Държавният глава описа мрачна картина, разкриваща тежкатa ситуацията, в която са заварили държавата при поемането на властта от кабинета „Петков“ през август 2022 г.
„За да не се губи темпо“: Кабинетът дава 776 млн. лв. за ремонт и строителство на пътища
Министерският съвет осигури малко над 776 млн. лв. за поддръжката и строителството на нови пътища в България. Това бе съобщено от регионалния министър Иван Шишков, който даде брифинг след днешното заседание на кабинета.
Газът за февруари поевтинява с 31%
Природният газ, доставян от „Булгаргаз“ за бизнеса, топлофикациите и крайните снабдители, ще поевтинее с близо 31% през февруари. Окончателното предложение на общественият доставчик до Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) е за утвърждаване на цена от 124.35 лв./MWh (без акциз и ДДС), която ще действа от днес.
БНБ очаква хората да свият потреблението и да трупат повече депозити
Централната банка на България повиши минимално очакванията си за българската икономика за настоящата 2023 г. и ги сви за следващата. Българската народна банка очаква през тази година съществено забавяне на инфлацията, но с него – и забавяне на износа, на кредитирането и като цяло на икономическата активност. Изключение от това за тази година правят единствено планираните инвестиционни дейности по Плана за възстановяване и устойчивост. Това става ясно от новата икономическа прогноза на БНБ.
Дантеленият бизнес и Славина, която съживява забравен занаят
Парче история, парче любов и много парчета дантела. Така Славина реди пъзела на своя собствен бизнес с луксозно спално бельо, което тя се стреми да превърне от обикновена завивка в бутиков продукт със смисъл. В основата му е ръкоделието – позабравенен занаят на поколения жени, който тя съживява чрез своите продукти.
Тол управлението отново е с нов директор
Тол управлението отново има нов директор, показва справка в сайта на Агенция „Пътна инфраструктура“. Назначеният през август Георги Темелков е освободен и на негово място сега застава Станислава Кирилова, като е посочено, че засега тя е временно изпълняваща длъжността. От предоставения отговор обаче не става ясно каква е причината за рокадата.
Бизнесът получи достъп до 235 млн. лв. за енергийна ефективност
Бизнесът вече има достъп до малко над 235 млн. лв. за енергийна ефективност на сградите си. Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) отвори за кандидатстване програмата, която се финансира със средства от Плана за възстановяване и устойчивост. Могат да бъдат обновени единствено сгради, използвани за производство, търговият, предлаган на бизнес услуги и туризъм.
БДЖ се размина (засега) с новите влакове за 1 млрд. лв.
Какво ще се случи с „БДЖ-Пътнически превози“ (БДЖ-ПП) след две години, когато пазарът бъде либерализиран и навлязат други частни превозвачи, става все по-неясно. На последното си заседание преди разпускането на парламента, Комисията по транспорт не прие решение, с което да се гарантира на държавното дружество, че ще получи новия подвижен състав, финансиран по Плана за възстановяване и устойчивост. Без него БДЖ-ПП няма да е достатъчно конкурентен играч и може и да не спечели държавния договор за обществен превоз на пътници.
И А1 вдига цените, но не за всички клиенти
След като по-рано през януари конкурентите му обявиха, че ще повишат цените на месечните абонаментни планове от февруари, сега и третият мобилен оператор – А1 – информира за предстояща индексация по вече сключените договори. Очакваните промени ще влязат в сила от 1 март. Мотивът отново е високата инфлация, но подходът на компанията е малко по-различен от на другите две.
Приходите от ДДС и акциз изостават много от разчетите (инфографики)
България не успя да събере планираните приходи от ДДС за изминалата 2022 г. и това се случва за първи път от много години насам. Събраното от Националната агенция за приходите ДДС е с около 690 млн. лв. под разчетите за годината, става ясно от предоставения в парламента отчет на данъчните постъпления от финансовия министър Росица Велкова.
„Росатом“ атакува българския министър на енергетиката
Руската държавната корпорация за атомна енергия „Росатом“ се противопоставя на твърденията на енергийния министър Росен Христов, че заради войната в Украйна има проблеми с доставките на ядрено гориво от страна на руското дружество. За подписаното от директора на контролираната от Кремъл компания Кирил Комаров до българския министър става ясно от съобщение в Българската телеграфна агенция.
Dronamics сключи договор за производство на безпилотните си дронове
Безпилотният товарен дрон Black Swan (Черен лебед) на българската Dronamics ще се произвежда и доставя от австралийската аерокосмическа инженерингова компания Quickstep и по-конкретно от нейното звено Aerostructures. Първоначалното споразумение е за 10 самолета, с потенциал за хиляди в бъдеще.
Депутатите окончателно одобриха България да напусне съветските банки
В предпоследния ден от своя живот 48-ото Народно събрание успя да одобри излизането на България от двете съветски банки – Международната банка за икономическо сътрудничество (МБИС) и Международната инвестиционна банка (МИБ). Това очаквано се случи без подкрепата на БСП и „Възраждане“.
Парламентът прие окончателно промени в тол системата
Два дни преди разпускането на 48-ото Народно събрание депутатите приеха окончателно промените в Закона за пътищата, които трябва да решат проблеми на граждани и превозвачи. Глоби за неплатени винетки ще се налагат максимум до три пъти в годината. Освен това водачите на леки коли ще могат да правят корекции на сгрешени данни. Превозвачите пък вече ще имат възможност да предекларират тол сегменти. Къмпинг автомобилите вече няма да се причисляват към товарните и ще се движат по пътищата единствено с винетка.
Брюксел одобри €183 млн. за магистрала „Европа“
Европейската комисия одобри 183 млн. евро за доизграждането на автомагистрала „Европа“, която да свърже околовръстния път на София с ГКПП Калотина на българско-сръбската граница. Инвестицията е от Кохезионния фонд на ЕС и по линия на оперативната програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ от вече изтичащия програмен период.
Как България да настигне средните европейски доходи за 15 години
България може да достигне средните европейски доходи за период от 15 години, в случай че реализира амбициозни реформи, за които се говори от години. За този период правителствата трябва да преборят административните пречки пред бизнеса, за да ускорят ефективността му, да подобрят процедурата по предоставяне на обществени поръчки, да засилят прозрачността на публичните си разходи и да подобряват образователната и здравната системи.
Раздутите разходи свиха януарския бюджетен излишък
Държавният бюджет започва годината с излишък от близо половин милиард лева. През първия месец на тази година Министерството на финансите отчита, че събраните приходи нарастват спрямо същия период на миналата, но разходите растат с изпреварващ темп. Излишъкът от 470 млн. лв., регистриран през изминалия месец, е почти наполовина в сравнение с този от януари 2022 г., показват данните от Консолидираната фискална програма (КФП).
Парите за слънчеви панели на покривите ще се забавят
Отварянето на една от най-атрактивните схеми по Плана за възстановяване ще се забави. Процедурата, по която домакинствата ще получават средства за слънчеви панели на покрива и соларни бойлери, трябваше да тръгне на 1 февруари. Окончателният ѝ вариант обаче все още не е съгласуван с Европейската комисия, обясниха от Министерство на енергетиката за Economic.bg. От там добавиха, че не се ангажират с конкретна дата кога ще тръгнат парите.
Български компании могат да получат до 1 млн. лв. за ново оборудване
Държавата задвижва още една процедура по Плана за възстановяване и устойчивост, по която компаниите в България от сектора на преработващата промишленост могат да се възползват от средства за придобиване на нови технологии. Идеята е с тях фирмите да намалят отпадъците си и да направят производството си въглеродно неутрално. Мярката „Кръгова икономика“ е с бюджет от 180 млн. лв.
Жилищното строителство се е забавило в края на 2022 г.
Отминалата 2022 г. бе изключително бурна за имотния пазар – не само от гледна точка на търсене, предлагане и покачващи се цени, но и от страна на строителството. През първите три тримесечия на годината издадените разрешения за строеж, както и започнатите строежи на нови сгради, отчитаха нездравословни ръстове. В периода октомври – декември обаче се забелязва известно забавяне. Друга интересна подробност е, че Бургас и Пловдив изпреварват столицата по започнало строителство на нови жилищни проекти.
St Charles Resources купува българския производител на злато Eastern Resources
Канадската компания St Charles Resources придобива българската фирма за добив на злато Eastern Resources. Двете фирми са постигнали окончателно споразумение по сделка на стойност 4.47 млн. лв., която предвижда собствениците на Eastern Resources да получат по 952 380 акции в обединената компания за всяка притежавана от тях акция, съобщиха от канадското дружество.
Moody’s прогнозира, че България ще се забави с приемането на еврото
Международната рейтингова агенция Moody’s прогнозира, че България все още може да изпълни целта си за приемане на еврото от 2024 г., но в основния сценарий на агенцията за разивитието на страната е заложено, че този процес вероятно ще бъде отложен поне до 2025 г.
САЩ освободиха от санкциите вноса на руски петрол от България
Министерството на финансите на САЩ разреши транзакции, свързани с доставка на руски петролни продукти за България, Хърватия и няколко страни от ЕС без излаз на море, като премахна съответните транзакции от ограничителните мерки, обявени по-рано от Вашингтон, които се прилагат като част от политиката за тавана на цените за нефт и нефтопродукти от Русия.
Ерата на лесните пари свърши и ще боли
Краят на ерата на лесните пари приключи, но това все още не се усеща на световните пазари. Това дава надежда на участниците на пазара, че болката от агресивното повишаване на лихвените проценти и високата инфлация е преминала, пише Reuters в свой анализ. Анализаторите обаче са скептични и говорят за предстояща болка.
За първи път в Европа енергията от слънце и вятър надмина газовата
За първи път миналата година вятърните и соларните централи са произвели повече електроенергия в Европейския съюз, отколкото изкопаемия газ. През изминалата 2022 г. вятърните турбини и слънчевите панели представляват рекорден дял от производството на електроенергия в Европа, показват най-новите данни на енергийния мозъчен тръст Ember.
Големите риби се пробудиха: Идва ли краят на криптозимата?
Големите инвеститори отново посягат към крипто водите, след като биткойн записа един страхотен месец и успя да поскъпне с около 7 хил. долара. Инвестиционните продукти за цифрови активи, често предпочитани от институционалните инвеститори, регистрираха приток от над 117 млн. долара миналата седмица, най-голямото седмично увеличение от миналия юли, според данни от мениджъра на активи CoinShares, цитирани от Reuters.
Централните банки купиха колосални количества злато през 2022 г.
Централните банки добавиха колосалните 1136 тона злато на стойност около 70 милиарда долара към запасите си през 2022 г. Толкова те не са купували от 1967 г. насам, съобщи Световният съвет по златото (WGC) във вторник.
Brain-Computer интерфейсите навлизат в живота ни през 2023 година?
Днес повечето от нас може и да са свикнали с използването на компютърната мишка, но ако се замислим малко, ще открием, че това изобретение съвсем не е най-бързият начин за комуникиране с компютрите. Използването на клавишни комбинации може и да ускорява процеса, но не прави нещата много по-добри. С навлизането на смартфоните в живота ни навлезе и тъчскрийн интерфейсът, който добави удобство и бързина. За редица дейности обаче докосването с пръсти на екрана си остава трудно – особено за по-възрастните хора.
Германия даде знак, че навлиза в рецесия
Германската икономика се е свила през последното тримесечие на 2022 г., показват ревизираните данни на националната статистическа служба. Това е знак, че най-голямата икономика в Европа навлиза в широко прогнозираната рецесия като ефект от войната в Украйна.
„Господари на Черно море“: Турция започва още проучвания за нефт и газ
Турският кораб Fatih of Discovery е започнал да прави нови сондажи в кладенеца „Амасра-2“, част от находището „Сакария“, съобщава Турската петролна корпорация (TPAO) в Twitter.
Renault-Nissan се трансформира: Французите се отказват от контрола
Nissan Motor Co и Renault SA се споразумяха в понеделник за мащабно обновяване на техния дълъг вече две десетилетия алианс за производство на автомобили. Промените ще ги поставят на равни начала, след като французите на практика се отказват от контрола върху японската фирма. Наред с това, Nissan ще може да инвестира в новия бизнес на Renault за електрически автомобили.
ЕЦБ отново вдигна лихвите и се закани да продължи
Европейската централна банка (ЕЦБ) повиши отново основните лихвени проценти с 50 базисни точки и планира поне още едно увеличение със същия размер следващия месец. Това стана ясно след проведеното в четвъртък заседание на Комитета по парична политика.
Собственикът на ДСК придобива още една банка в региона
Собственикът на Банка ДСК – унгарската OTP Bank – придобива още една финансова институция в региона на Централна и Източна Европа. Групата купува втората по големина банка в Словения – NKBM, след като местният пазарен регулатор официално даде одобрението си.
eMAG разширява бизнеса с нов логистичен хъб за 100 млн. евро
Най-големият онлайн търговец на дребно в Румъния eMAG изгражда логистичен хъб близо до Будапеща, Унгария. Проектът е на стойност над 100 млн. евро и е първата мащабна логистична инвестиция извън северната ни съседка. За новината съобщават румънски медии, цитирайки прессъобщение на банката кредитор Alpha Bank.
Кои са 10-те най-богати хора на планетата?
Редиците на най-богатите хора на планетата включват 7 самоиздигнали се американци, френски магнат на луксозни стоки, мексикански телекомуникационен магнат и индийски индустриалец. Милиардерите са едни от най-влиятелните хора на Земята, които имат значително влияние върху огромни части от световната икономика и играят ключова роля във всичко – от международната политика и медии до филантропията и научните иновации, пише Forbes.
ChatGPT разби рекорда за най-бързо развиващо се потребителско приложение
Само два месеца след пускането си ChatGPT вече може да се похвали със 100 млн. активни ползватели месечно. Това го прави най-бързо развиващото се потребителско приложение в историята, според проучване на UBS.
Военната машина на Путин спасява руската индустрия
Нарастващото военно производство помага на руската индустрия да се развива силно, компенсирайки голяма част от щетите, нанесени от международните санкции и други последствия от нахлуването в Украйна.
Гаутам Адани вече не е най-богатият в Азия
Индийският магнат Гаутам Адани загуби титлата най-богат човек в Азия в сряда. Разгромът на най-големите компании в неговия конгломерат Adani Group се задълбочи до 84 милиарда долара в резултат на продължаващите разпродажби на акции, пише Reuters.
Новата мания на технологичните гиганти
Големите хай-тек компании имат нова мания: изкуствен интелект, пише Reuters и обръща внимание на тазседмичните финансови отчети, по време на които главните изпълнителни директори в сектора сякаш се надпреварваха да акцентират върху технологията. А тя доскоро съществуваше по-скоро на заден план и не е била сочена като пример за принос към крайните резултати.
Трули – древното архитектурно чудо на Италия (снимки)
На 56 километра южно от пристанищния град Бари в Пулия, на петата на ботуша на Италия, се разполагат няколко интересни каменни колиби. Те са скрити сред маслинови дървета и много напомнят на малки крепости, пише BBC Travel в специален материал. Пулия не е известна само със зехтина си, плодовите червени вина и пастата с броколи, но и с тези древни архитектурни чудеса, наречени „трули“.