Новините от седмицата: Примката около БДЖ се затяга; Изкривените цени на жилищата
26-метрова сграда е планирана за строеж в столичния квартал „Стрелбище“
ВЕИ секторът в България: 2 млрд. лв. приход и 8 хил. работни места
Секторът на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) в България засега е доминиран от соларната енергия, но страната ни е напът да погледне все по-смело и към вятърната. Етапът е ключов, тъй като трябва да намалим въглеродните си емисии, да повишим енергийната сигурност и да насърчим устойчивия растеж на този процъфтяващ пазар. Това са част от заключенията в последния анализ на агенцията за бизнес новини и анализи SeeNext и Адвокатска кантора „Гугушев и партньори“. Те разглеждат 408 компании от широкия диапазон на ВЕИ сектора у нас, финансови резултати и бъдещи перспективи.
Държавата иска да купи неработещия ТЕЦ „Марица Изток 3“
По думите на министъра се работи по варианти, които целят от 1 юли 2025 г. да се увеличи държавната собственост в ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“.
Израелска компания се включва в търсенето на нефт и газ край Варна
Румънската OMV Petrom, която сега държи 100% от правата за проучването на нефт и газ в офшорния „Блок 1-21 Хан Аспарух“ край Варна, е намерила партньор. Става въпрос за NewMed Energy Balkan – дъщерна на израелския лидер при проучването, разработването, производството и продажбата на природен газ и кондензат New Med Energy. На нея ще бъде прехвърлен 50% дял от проекта, но OMV Petrom ще запази ролята си на оператор.
Sunotec придоби дял в българската софтуерна фирма Adex Energy
Българо-германската компания Sunotec придоби миноритарен дял (15.9%) в българската софтуерна фирма Adex Energy. Сделката се е случила през август, а плановете на компанията са първоначалната инвестиция да се увеличи до 40% до средата на 2025 г.
Смутът на газовите пазари вдига цената на газа за България
Макар и леко, цената на природния газ за българските потребители ще се повиши през декември. Общественият доставчик предлага тя да бъде 76 лв. за MWh, или с 2 лв. повече спрямо първоначалното предложение, подадено преди около две седмици. Това стана ясно на открито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Иванов: Методиката за балансираща енергия заработи добре
Новата Методика за балансираща енергия, която Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) прие през май, работи добре и регулаторът не вижда причина да я променя, както искаха някои ВЕИ производители. Това коментира председателят на КЕВР Иван Иванов по време на конференция „Пазар и регулации“.
Превозът на аварийния трансформатор за АЕЦ „Козлодуй“ надвишава стойността му
Транспортът на блочния трансформатор от непостроената АЕЦ „Белене“ до АЕЦ „Козлодуй“ ще струва 1.5 млн. лв. Това се вижда в Регистъра на обществените поръчки, след като преди дни бяха отворени ценовите предложения на двете компании, които по предварителна покана са подали оферти за участие.
И след ограниченията ипотечното кредитиране не дава сигнали за охлаждане
Първите 30 дни след влизането в сила на новата ограничителна рамка при ипотечните заеми няма сигнали за охлаждане на жилищното кредитиране. Данните на Българската народна банка (БНБ) показват годишен ръст, който продължава да се ускорява – до 26.5% през октомври – най-високият от 2008 г. насам.
Цените на жилищата в България са изкривени
В последните години жилищният пазар в страната прегря и станахме свидетели на невиждани цени и буквално чакане на опашка за имоти въпреки високите цени. На фона на всичко това някои експерти са на мнение, че вече наблюдаваме изкривяване на цените на имотите.
26-метрова сграда е планирана за строеж в столичния квартал „Стрелбище“
Високоетажното жилищно строителство в София се превръща в тенденция. Доказателство за това са десетките започнати проекти, а и планирани такива. Последният пример е от столичния квартал „Стрелбище“, където е заложено строителството на жилищна сграда с максимална кота корниз (максимална височина) 26 метра. На теория това означава, че бъдещата сграда може и да е по-ниска, но не и по-висока от това.
ЕК директно заплаши България да ѝ спре второто плащане по ПВУ
Европейската комисия официално предупреди България, че е напът да не получи никакви пари по второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. В своята официална т. нар. „предварителна оценка на искането за плащане“ Европейската комисия отчита, че от заложените 62 етапа и цели 53 са изпълнени, а към настоящия момент осем етапа и една цел не са изпълнени в задоволителна степен, което би могло да доведе до спиране на цялата сума по плащането.
БНБ занижи прогнозите си за българската икономика през 2025 г.
Българската икономика ще отбележи по-нисък растеж от очакваното през 2025 г., а фактор за това ще е намалелият износ. Това предвиждат ревизираните прогнози на Българска народна банка (БНБ).
Фрапиращата разлика между икономиките на САЩ и Еврозоната расте (инфографика)
За сравнение, по данни на Световната банка през 2023 г. икономиката на Щатите изпреварва Еврозоната с близо 10 трлн. долара. А за да е още по-нагледно: икономика на САЩ – 27.3 трлн. долара; икономика на Еврозоната – 15.5 трлн. долара.
Кабинетът одобри още 100 млн. лв. за общинските проекти
Министерството на регионалното развитие, което отговаря за националната инвестиционна общинска програма, ще получи още 100 млн. лв. Средствата са гласувани и одобрени с постановление на правителственото заседание в сряда. Допълнителният трансфер по бюджета на МРРБ за тази година е за сметка на капиталовите разходи по централния бюджет за 2024 г.
Подкаст | Поведенчески финанси: Ключът към разумното пазаруване на Черен петък
Традиционно Черен петък е един от най-заетите дни в годината за търговците, търсещи начин да привлекат все повече клиенти. В последните години обаче, вследствие на зачестилите нелоялни търговски практики и фалшиви намаления, потребителите станаха по-внимателни и капризни за това коя промоция ще изберат.
Примката около БДЖ се затяга: Трета частна компания иска да вози пътници
Предстоящата обществена поръчка за избор на изпълнител за извършване на пътнически жп превоз най-вероятно ще бъде разделена в три обособени позиции. Нещо повече – трета частна компания ще се бори за сърцата на пътниците. Документите ѝ за получаване на лиценз се разглеждат в Изпълнителна агенция „Железопътна администрация“, съобщават от Министерство на транспорта в отговор на запитване от Economic.bg.
НКЖИ пусна поръчка за модернизацията на жп участъка Медковец – Срацимир
Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) обяви търг за модернизацията на жп участъка между Медковец и Срацимир, който е част от жп направлението Видин – София. Прогнозната стойност на поръчката е близо 725 млн. лв. без ДДС, като са заложени проектиране и строителство, т.е. инженеринг. Средствата се осигурят от Механизма за свързване на Европа и държавния бюджет.
Moody’s понижи кредитния рейтинг на БЕХ
Moody’s понижи кредитния рейтинг на Българския енергиен холдинг (БЕХ), става ясно от съобщението на сайта на международната компания. Доводите ѝ са свързани с лошото финансово състояние на държавното дружество, като се изтъква и планираното изграждане на два нови блока в АЕЦ „Козлодуй“.
„Софийски улици“ – поредното общинско дружество на Столична община
„Софийски улици“ – това е наименованието на общинското дружество, което ще се занимава с поддръжката и маркировката на улиците в столицата. Идеята за създаването му бе оповестена преди месец от кмета Васил Терзиев и сега се официализира с предложение от зам.-кмета по транспорт Илиян Павлов, група общински съветници от „Продължаваме промяната – Демократична България“, но и общински съветници от БСП (Ваня Григорова), „Възраждане“ (Деян Николов) и „Има такъв народ“ (Димитър Данаилов).
Разделение в бранша: Ще поскъпне ли таксиметровата услуга в София?
Националният таксиметров синдикат (НТС) настоява за вдигане на минималните цени на таксиметровата услуга в София. Предложението е дневната и нощна тарифи в столицата да скочат с около 32.5% спрямо сегашните. От друга организация обаче – „Съюз такси“ – казват, че моментът не е подходящ и трябва да се изчака решение на проблема с „Гражданската отговорност“. Браншът сблъска позициите си по време на заседание на Транспортна комисия в Столичния общински съвет в понеделник.
В София се строят 35 нови производствени и складови бази
През третото тримесечие пазарът на производствени и складови площи в София продължава да нараства. Площта на новозавършените проекти е 51 500 кв. м, като всички проекти, в процес на изграждане, са тридесет и пет, с обща площ от 357 000 кв. м.
Завърши строителството на открития паркинг на Летище София
Откритият паркинг на Летище София, чието строителство започва през месец март, вече работи. Той е разположен на площ от 25 хил. кв. м и осигурява 1045 нови паркоместа. Стойността на инвестицията е над 7 млн. лв., а строителните дейности се изпълняваха от „ГБС-Инфраструктурно строителство“.
SiteGround придобива емблематичната „Къща с ягодите“ в София
Българската технологична компания SiteGround е в процес на придобиване на известната „Къща с ягодите”, съобщи компанията. Емблематичната сграда в момента е в изключително лошо състояние, което дори я прави опасна. Затова първоначалните усилия на компанията ще бъдат насочени към обезопасяването ѝ, за да се предотвратят по-нататъшни разрушения и рискове за околните имоти.
КЕВР остава цяла при четвъртия опит за ВиК закон
Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) прави четвърти опит да регулира водния сектор в България, публикувайки нов вариант на ВиК закон. Този опит обаче може и да е успешен, тъй като вече не се предвижда Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да бъде разделяна на два отделни регулатора. Тази идея беше заложена в предишните законопроекти и КЕВР неколкократно се обяви против нея.
Българската Ampeco привлече $26 млн. за своята глобална експанзия
Българският разработчик на софтуер за зареждане на електрически превозни средства Ampeco е привлякъл 26 милиона долара в нов инвестиционен кръг. Воден Revaia, този кръг финансиране ще ускори глобалната експанзия на компанията и ще затвърди позицията ѝ като ключов играч в бързо развиващата се индустрия на електромобилността.
НСИ отчете рекорден октомври за българския туризъм
Националния статистически институт (НСИ) отчете рекорден месец за българския туризъм. Положителни резултати има както по отношение на посещенията на чужденци в България с цел почивка, така и в графа пътувания на българи в чужбина със същите цели.
Подкаст | Българското училище в Женева, което поддържа връзката с родината
Всички сме чували легендата, че България е късче от Рая, подарено от Господ заради добродетелите на българите. И наистина, страната ни, с нейните високи планини, зелени поля и сини небеса, създава усещането за съвършенство и спокойствие.
Като в лабиринт: Етикетите на храните често объркват потребителите
Европейските потребители са като в лабиринт поради пропуски в регламентите за етикетите на хранителните продукти. Това е един от основните изводи от доклада на Европейската сметна палата (ЕСП) във връзка с етикетирането на храните в Европейския съюз.