Новините от седмицата: Все по-недостъпни жилища; Акциите на Atos паднаха с 99%
Според ОИСР България ще се присъедини към еврозоната през 2026 г.; Образование по български: ниският успех в дипломата носи висока заплата
Леко подобрение: Скромен ръст на приходите сви „дупката“ в държавния бюджет
Бюджетният дефицит се свива с почти 300 млн. лв. през ноември, но все още остава висок, показват предварителните разчети на Министерство на финансите (МФ) за изпълнението на консолидираната фискална програма (КФП). Според данните дефицитът в хазната към края на ноември е 3.7 млрд. лв., или 1.9% от БВП. За сравнение - в предходните два месеца „дупката“ в бюджета нарастваше с по над милиард лева, като през октомври тя бе почти 4 млрд. лв.
Кабинетът ще внесе другата седмица Бюджет 2025 с 3% дефицит
Проектът на Закон за държавния бюджет за 2025 г. ще бъде обсъден със социалните партньори, приет от Министерски съвет и съответно ще бъде внесен в Народното събрание (НС) следващата седмица. Това заяви на брифинг служебният министър на финансите Людмила Петкова.
И МФ понижи прогнозата си за българската икономика през 2024 г.
Министерство на финансите (МФ) занижи прогнозите си за ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) на България за текущата година. Ведомството, управлявано от служебния министър Людмила Петкова, публикува есенната си макроикономическа прогноза, с която реално се присъединява към редица други институции, които вече понижиха оценките си за икономическото представяне на страната.
НСИ завиши данните за летния икономически растеж на България
Националният статистически институт завиши растежа на българската икономика през третото тримесечие с 0.2 пункта до 2.4% спрямо същия период на предходната година. Това обхваща летния сезон, който бе по-силен от този през 2023 г., а реализираните нощувки почти достигнаха нивото от предпандемичната 2019 г.
Според ОИСР България ще се присъедини към еврозоната през 2026 г.
Очаква се приемането на еврото в България да се случи през 2026 г., като техническата подготовка за това вече напредва. Това отбелязва Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в есенните си макроикономически прогнози.
Кабинетът обсъжда коледна добавка за пенсионерите
Служебният кабинет обсъжда варианти за отпускането на коледни добавки към пенсиите. Това посочи временният премиер Димитър Главчев преди регулярното заседание на правителството в сряда.
Държавата преведе 100 млн. лв. заради загубени от АПИ дела
Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) получава 100 млн. лв., за да се разплати за изпълнени, но неразплатени дейности по старите договори за пътна поддръжка в страната. По тях се водят съдебни дела, които Агенция „Пътна инфраструктура“ губи и трябва да плаща лихви за забава. Средствата се отпускат с постановление на Министерския съвет, съобщават от ресорното ведомство.
Печалбата на българските банки и тази година мина 3 млрд. лв.
Печалбата на банките в България за периода януари – октомври 2024 г. достигна 3 млрд. лв., показват данните на Българската народна банка (БНБ). Това ще е втората година в историята на родната финансова система, в която ще бъде прехвърлен този психологически праг. Миналата година българските банки отчетоха рекордна печалба от 3.4 млрд. лв.
Акциите на Atos се сринаха с 99% за часове
Акциите на водещата френска IT компания Atos се сринаха с близо 99% в рамките на часове след отварянето на европейската търговия в петък. Причината е политическата криза във Франция, която преди ден остана без правителство след вот на недоверие срещу премиера Мишел Барние.
Подкаст | Скоро в България: кешбек при пазаруване с банкова карта без такси
tbi продължава да развива мобилното си приложение в опита си да създаде супер app, в който клиентите на банката да използват редица услуги. В пика на пазаруването около коледните празници tbi bank ще интегрира кешбек при пазаруване с дебитната карта neon, когато то става през новата шопинг секция в мобилното приложение. Това разказаха Георги Талев, вицепрезидент „Офисна мрежа“ в tbi bank, и Елена Кънева, която ръководи продуктовия маркетинг на tbi bank app, в новия епизод на подкаста на Economic.bg „Едно наум“.
„Много голям потенциал“: Българите инвестират рисково, но дългосрочно
Българският пазар на взаимни фондове и инвестиционни услуги е все още много неразвит, което в същото време си има своите предимства за пионерите, които са на него. Това обясняват от Уникредит Булбанк, които именно се смятат за едни от пионерите в областта в България.
Най-търсената златна монета в Европа стана на 35 години
Най-търсената златна монета в Европа – „Виенска филхармония“ – отбеляза своята 35-годишнина от създаването си. Само за този период от нея са продадени 5 млн. броя и докато при първоначалното си издаване тя е струвала 260 евро, днес нейната цена е 10 пъти по-висока.
Българите са похарчили средно 59 евро на Черния петък
Българите са похарчили средно по 59 евро на човек по време на пазаруването си на Черен петък тази година. Това показват данни на финтех компанията Revolut. Тя отчита скок на общия стойностен обем транзакции с 65% в сравнение с 2023 г.
Образование по български: ниският успех в дипломата носи висока заплата
В България има два пазара – този на труда и този на кандидатстудентските желания. И в двата цари ненормалност, при която хората с по-висок успех от дипломата взимат по-ниски заплати, докато тези с по-ниски резултати получават по-висок доход.
Работодателите в България се отдръпват от хоум офис модела
През ноември обявите за работа са намалели с 8% спрямо предходния месец. С около 3000 по-малко са предложенията за работа в страната, като общият брой към края на месеца е малко над 38 000. Това показва месечният анализ на HR компанията и кариерен сайт JobTiger.
Достъпността на жилищата в София се влошава
Достъпността на жилищата в София се е влошила през настоящата година спрямо миналата. До този извод достигат от агенцията за недвижими имоти Bulgarian Properties. По данни на компанията коефициентът на достъпност към третото тримесечие е 1.16, „с което той леко се влошава поради ускорен ръст на цените и забавяне и дори лек спад на средната работна заплата“.
Пет компании искат да извършат новите сондажи в „Чирен“
Пет компании са заявили интерес да извършат три експлоатационни сондажа в подземното газохранилище (ПГХ) „Чирен“. Те са участвали в пазарните консултации, пуснати преди близо месец от „Булгартрансгаз“.
Хонконгската UEG купи проекта за един от най-големите ФЕЦ в България
Енергийната корпорация United Energy Group (UEG) успешно завърши придобиването на 100% от капитала на българската „Грийн Профит“ ЕООД. По този начин базираната в Хонконг компания придобива право на строеж върху ФЕЦ „Симеоновград – Поляново“, който със своята планирана производствена мощност от 250 MW е едно от най-големите слънчеви съоръжения в България.
ТЕЦ „Марица Изток 2“ заработи с всичките си 8 блока
Държавният ТЕЦ „Марица Изток 2“ запали всичките си 8 енергоблока за първи път тази година, това става ясно от данните в реално време на сайта на централата. Преди дни дни приключи плановият годишен ремонт на осмия блок на въглищния ТЕЦ, след което явно е взето решение и той да заработи.
АЕЦ „Козлодуй“ нае луксозни имоти за 700 хил. лв.
Държавната атомна електроцентрала „Козлодуй“ е наела 18 луксозни имота за общо 702 хил. лв., които възнамерява да ползва до 2027 г. Това става ясно от регистъра на обществените поръчки, където процедурата за наемане на луксозните имоти е класифицирана като "комунални услуги".
Бизнесът настоява компенсациите за тока да станат закон
Работодателските организации настояват в проекта на бюджет за 2025 г. да бъдат запазени компенсациите за бизнеса заради скъпия ток. Това се казва в позиция на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), която обединява четирите национално представени работодателски организации. Тя е изпратена до служебния министър-председател Димитър Главчев, финансовия министър Людмила Петкова и служебния енергиен министър Владимир Малинов.
Шептицки: Украинският град, който иска да сложи край на въглищната доминация
Украинският град Шептицки търси устойчиво бъдеще извън сянката на въглищната индустрия. Въпреки тежките условия заради войната и липсата на европейско финансиране местната власт инвестира в амбициозни проекти, като се стреми към енергийна трансформация и преквалификация на работната сила. Тези амбиции бяха представени по време на конференция в словенския град Загоре, предава репортер на Economic.bg.
Сухопътният Шенген може да превърне България в регионален хъб за товари
След приемането ни в сухопътния Шенген България има всички предпоставки да се превърне в регионален хъб за товари. Именно заради това трябва много добре да развива връзките Север – Юг, както и Изток – Запад. Около това мнение се обединиха експерти.
„В помощ на имиджа“: Как ще повлияе Шенген на българския туризъм?
България и Румъния е много вероятно да станат пълноправни членки на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Всичко ще се решава на 12 декември в Брюксел, когато ще бъде проведена среща на вътрешните министри на ЕС.
Държавният договор за жп превоз ще е 8-годишен
Следващият договор за жп пътнически услуги ще е 8-годишен, а не както досега – 15-годишен. Това ще бъде заложено в предстоящата процедура, с която ще се случи фактическото отваряне на жп пазара в България. Очаква се договорът да започне да действа от началото на 2026 г.
98-милионният търг за новите трамваи в София пропадна
Търгът за доставка на 18 нови трамвая, който бе стартиран от „Столичен електротранспорт“ през юли, окончателно се провали. Върховният административен съд (ВАС) оставя в сила и приема доводите на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), че процедурата е незаконосъобразна, тъй като в нея има ограничаващи условия.
МРРБ иска да ограничи промените в общинските инфраструктурни проекти
Общините да имат право само на една промяна на проектите в националната програма, залегнала в бюджета. Това условие да залегне в проектобюджета за следващата година, предлагат от Министерство на регионалното развитие. Сега местните власти имат право да правят преработки до 3 пъти в годината. Именно заради това и при последната актуализация общата стойност на проектите стигна 7.3 млрд. лв.
Автомобилният сектор е в „критичен момент“: България и още 6 страни сезираха ЕС
Австрия, България, Чехия, Италия, Полша, Румъния и Словакия са изпратили съвместен документ до Европейския съвет, в който подчертават необходимостта от общи ресурси за подкрепа на автомобилния сектор.
КРС ще проверява Yettel заради новите цени
Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) обяви, че ще извърши серия от проверки на мрежата на „Йеттел България“ ЕАД. Новината идва ден след съобщението на телекома, че след Нова година вдига таксата за мобилна услуга.
В помощ на програмистите: Българският INSAIT и ETH Zurich създадоха AI стартъп
Българският институт за компютърни науки и изкуствен интелект INSAIT и престижния изследователски университет ETH Zurich обявиха създаването на нов стартъп за дълбоки технологии в областта на автономния изкуствен интелект. Името му е LogicStar AI, а амбицията му е да реши някои от най-скъпите и омразни задачи за софтуерните разработчици – валидирането и коригирането на грешки в програмния код.
TikTok се превръща в „новата Meta“ за рекламодателите в България
С Александър Владимиров, който е част от екипа на Aleph, разговаряме за това как TikTok се налага като основен канал за маркетинг в социалните мрежи и какви са тенденциите в областта на рекламата, но също и за недостатъците на платформата в сравнение с позиционирането в традиционни медии. В специален Q&A са изведени някои от основните изисквания за по-добра TikTok реклама в България.
Сем. Калоянови и тяхната работилница за стъклени коледни играчки
It's the Most Wonderful Time of the Year изпява преди повече от половин век Анди Уилямс. И точно в това най-прекрасно време от годината – около Коледа – бихме искали да ви срещнем с един семеен български бизнес, който ни връща с лека носталгия към традициите и класическия чар на онези коледни дървета, украсени само със стъклени орнаменти – топки, снежни човеци и гъбки.